Określono cechy idealnej bajki na dobranoc dla dzieci

3 września 2015

idealne-bajki-na-dobranoc
Na podstawie badań przeprowadzonych na tysiącu dzieci w Wielkiej Brytanii udało się ustalić cechy idealnej bajki na dobranoc.

Idealną opowieść dla dzieci do poduszki powinno dać się opowiedzieć (lub przeczytać) w nieco ponad 8,5 minuty. Historia traktować ma o przyjaźni, a najlepiej, jak wystąpią w niej smoki, księżniczki, czarodzieje i wróżki. Miejscem akcji będzie wyimaginowany zamek, zaś głównego bohatera czekają pełne grozy przygody, ale bajka zakończy się szczęśliwie.

Oczywiście rodzicie powinni pamiętać, że dzieci należy traktować indywidualnie. Wskazuje na to fakt, że pojawiła się również propozycja, aby w fabule umieścić miecz świetlny, Xboxa i śrubokręt soniczny Doktora Who. Jedno dziecko uważało, że akcja idealnej bajki mogłaby rozgrywać się na torze Top Gear, podczas gdy inne wolało słuchać o przygodach Lionela Messiego.

W trakcie badania przepytano również grupę tysiąca rodziców. Jak się okazuje, 10% z nich twierdzi, że nie posiada wystarczających umiejętności do opowiadania bajek, a 5% dostrzega, że dzieci są znudzone. Zadanie jest o tyle trudniejsze, że jedna czwarta dzieci oczekuje, że rodzice nie tylko opowiedzą historię, ale też ją odegrają. Warto więc wpleść do opowieści efekty dźwiękowe, zmieniać głos, a tonem budować napięcie i atmosferę.

Alex Charalambous, ekspert w dziedzinie bajek do poduszki, powiedział: „Jak pokazują badania, dzieci przyciąga znajomość klasycznych bajek, a szczęśliwe zakończenie sprawia, że mają dobry sen”.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie firmy Butlins, która organizuje wakacje rodzinne na terenie Wielkiej Brytanii. Wyniki mają pomóc rodzicom w tym szczególnie stresującym dla dzieci okresie, kiedy to po wakacjach zmuszone są wrócić do szkoły.

[aw]
fot. Joe Santos
źródło: Butlins

Tematy: , ,

Kategoria: newsy