Odnaleziono notes z przepisami należący do Beatrix Potter

10 października 2012


Nieznany wcześniej notes Beatrix Potter z przepisami kulinarnymi został odnaleziony wśród pamiątek przeznaczonych na aukcję po twórczyni słynnego na całym świecie Królika Piotrusia.

Wszystko wskazuje na to, że Potter niejako odziedziczyła zeszyt wypełniony już w części przepisami po przodkach swojego męża Williama Heelisa. Najstarsza receptura pochodzi z 1854 roku. Kolejne były dodawane na przestrzeni lat.

„Najwyraźniej są to przepisy rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie Heelisa” – powiedział Richard Westwood-Brooks z domu aukcyjnego Mullocks. „Dają one intrygujący wgląd w życie codzienne jednej z najbardziej ukochanych autorek dla dzieci.”

Zarówno badaczy, jak i miłośników twórczości Potter najbardziej intrygują wpisy, które wyszły spod pióra samej autorki. Notes najwyraźniej został skomponowany przez różnych członków rodziny Heelisa, ale niektóre przepisy należą prawdopodobnie do pisarki – na co wskazuje charakter pisma. Mają to jeszcze potwierdzić dalsze badania nad tekstem.

Potter i Heelis wzięli ślub w 1913 roku. Potter, autorka i zarazem ilustratorka 22 książeczek dla dzieci, zmarła w wieku 77 lat w 1943 roku. Pamiątki po niej trafiły na aukcję blisko 10 lat później i dotychczas uważano, że były to wszystkie znane memorabilia. Okazało się jednak, że w rękach prywatnego kolekcjonera wciąż znajdowało się kilka, o których świat nie miał pojęcia – niemal wszystkie związane są z rodziną męża pisarki. Poza książką kucharską znalazły się wśród nich: nieznane wcześniej zdjęcie młodego Heelisa z 1910 roku, którego sfotografowano podczas polowania, dokumenty prawne odnoszące się do jego rodziny, książki rachunkowe, notatnik i Nowy Testament w języku gaelickim (jeden z języków celtyckich) z inicjałami AJ Heelis.

W rodzinnej „książce” kucharskiej znaleźć można m.in. przepis na biszkopt, piernik, pieczonego indyka czy curry. Trudno jednak szukać receptury na potrawkę z królika.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy