banner ad

Nowa biblioteka w Helsinkach zostanie wyposażona w saunę

10 marca 2014

biblioteka w Helsinkach
Rada miasta Helsinki podjęła decyzję, że w nowej bibliotece centralnej (na zdjęciu), która ma zostać oddana do użytku w 2017 roku, znajdzie się uwielbiana przez Finów sauna.

Już pierwotny projekt zakładał takie wyposażenie biblioteki, jednak przeprowadzone szacunki wykazały, że obiekt będzie odwiedzać znacznie więcej gości, niż wcześniej przypuszczano, dlatego zdecydowano się zrezygnować z sauny. Ostatecznie jednak pomysł udało się przywrócić i przegłosować.

Jak wyjaśniała w oficjalnym oświadczeniu Johanna Sydänmaa z komisji odpowiedzialnej za przegłosowanie projektu, radni chcą, aby to była „edukacyjna sauna, sposób na promowanie fińskiej kultury. Pomysł ma łączyć literaturę i saunę”.

Sauny są mocno zakorzenione w kulturze i tradycji Finlandii, dlatego można je tam spotkać wszędzie – przy jeziorach, basenach, w hotelach, akademikach i prywatnych domach. Czemuż więc nie miałyby się pojawić również w bibliotekach? Szacuje się, że obecnie w całym kraju jest około 2 milionów saun, czyli jedna przypada mniej więcej na 2,5 osoby.

fot. Keskustakirjasto arkkitehtuurikilpailu

Tematy: , ,

Kategoria: newsy