Nowa biblioteka uniwersytecka w Turcji przypomina półkę z książkami

10 kwietnia 2017


3 kwietnia Uniwersytet Karabük w Turcji otworzył podwoje nowej biblioteki. Obiekt przypomina gigantyczną półkę z książkami, dzięki czemu już z daleka wiadomo, co można znaleźć w środku budynku.

„Książki są całym naszym życiem!” – powiedział podczas uroczystej inauguracji profesor Refik Polat, rektor uniwersytetu i jeden z inicjatorów powołania biblioteki, przypominając, że już samo słowo „Koran” w arabskim pochodzi od rdzenia „czytać”.

Słowa profesora uwidaczniają się w wyglądzie budynku. Grupa wykwalifikowanych artystów pod kierunkiem architektów przemieniła bowiem część elewacji w gigantyczną półkę z prawie 20-metrowymi grzbietami książek.

Biblioteka Kamil Güleç nosi imię miejscowego biznesmena i filantropa, którego rodzina od lat wspiera uczelnię. Z obiektu będzie mogło korzystać jednocześnie 500 uczniów. W zbiorach biblioteki znalazło się 75 tysięcy drukowanych książek. Oferuje ona też dostęp do ponad 6 milionów źródeł w 27 elektronicznych bazach danych.

Biblioteka Kamil Güleç nie jest pierwszym repozytorium, którego projekt został zainspirowany kształtem książek. Garaż naziemny Biblioteki Publicznej w Kansas również zaprojektowano w podobny sposób, czego dowodem poniższe zdjęcie.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy