banner ad

Neil Gaiman zapowiada album nagrany z FourPlay String Quartet. Płytę promuje piosenka o samotnej wampirzycy

26 października 2022

Po 12 latach od pierwszej współpracy pisarz Neil Gaiman i kwartet smyczkowy FourPlay postanowili nagrać debiutancki album. Płyta zatytułowana „Sign of Life” ma ukazać się 28 kwietnia. Promuje ją teledysk do piosenki „Bloody Sunrise”.

Gaiman po raz pierwszy nawiązał współpracę z australijskim FourPlay String Quartet w 2010 roku. Wtedy to organizatorzy House Graphic Festival zaprosili pisarza do przeczytania na żywo niepublikowanego wtedy jeszcze opowiadania „Prawda to jaskinia w czarnych górach” (później ukazało się w tomie „Drażliwe tematy”). Lekturze towarzyszyły wyświetlane na ekranie ilustracje wykonane przez Eddiego Campbella oraz muzyka wykonywana właśnie przez FourPlay String Quartet.

„Nie jestem do końca pewien, kiedy zakochałem się w kwartecie smyczkowym. Ale pamiętam naszą pierwszą randkę. To był dzień spędzony w maleńkim pokoju gdzieś w labiryncie za kulisami Sydney Opera House. Następnego wieczoru zagraliśmy na scenie Opery. To było niezwykłe. Zabawa była tak przednia, że ​zrobiliśmy to ponownie” – wspomina Gaiman.

„Odbyliśmy razem trasę, ale kiedy dotarliśmy do Carnegie Hall, zdecydowaliśmy, że potrzebujemy czegoś lepszego na bis niż mnie czytającego wiersz. Wygospodarowaliśmy więc trochę czasu na próbę dźwięku i przećwiczenie naszej piosenki. A potem zagraliśmy ją na scenie Carnegie Hall i to było coś wyjątkowego. Zaczęliśmy opracowywać repertuar, a kiedy byłem w Australii, razem stworzyliśmy muzykę” – kontynuuje pisarz, dodając, że efekt tych prac znajdzie się na albumie „Sign of Life”.

Na zapowiadanej płycie znajdą się utwory wywodzące się z wcześniejszego projektu artystów, „Signs”, w którym motywem przewodnim była koncepcja zodiaku. Nie zabraknie również wierszy i opowiadań Gaimana z muzyką kwartetu, a także nowych wersji dwóch utworów pisarza znanych z jego poprzednich przedsięwzięć.

„Mistrzostwo Neila w opowiadaniu historii i kunszcie słownym nie ma sobie równych. W ekipie FourPlay od wielu lat jesteśmy fanami Neila i była to doskonała okazja, aby z nim pracować” – napisał w komunikacie kwartet smyczkowy. „Cieszymy się, że mamy w nim zarówno przyjaciela, jak i współpracownika, kogoś, z kim miło spędzamy czas i z kim nigdy nie przestaniemy tworzyć pięknych, błyskotliwych rzeczy”.

Do sieci trafiły dwa utwory z płyty „Sign of Life”. Do pierwszego – „Bloody Sunrise” – słowa i muzykę stworzył Neil Gaiman. Pisarz śpiewa też partie w refrenie. Jak sam mówi, to piosenka „o byciu smutnym i samotnej wampirzycy”. Drugie nagranie – „Credo” – to już tradycyjna recytacja na tle muzyki smyczkowej.

Okładkę albumu zaprojektował Andrew Nelson. Ilustrację na niej wykonaną, jak również pozostałe rysunki w dołączonej książeczce, wykonał Shaun Tan, artysta znany polskim czytelnikom m.in. z „Przybysza” i „Opowieści z najdalszych przedmieść”. „Sign of Life” ukaże się na płycie winylowej i kompaktowej. Obie wersje można zamawiać tutaj.

[am]
fot. Chris Frape

Tematy: , , , , ,

Kategoria: muzyka, newsy