Łukasz Orbitowski w Wydawnictwie Świat Książki! Nowa powieść „Kult” w 2019 roku

25 kwietnia 2018


Wydawnictwo Świat Książki oficjalnie zapowiedziało, że będzie wydawcą nowej powieści Łukasza Orbitowskiego. Książka ma nosić tytuł „Kult”, a jej premiera planowana jest na 2019 rok.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Łukasz zdecydował się wydać swoją nową książkę w naszym wydawnictwie” ? mówi Joanna Laprus?Mikulska, redaktor naczelna Świata Książki. „Nie mam wątpliwości, że 'Kult’ będzie jednym z największych wydarzeń literackich 2019 roku”.

Akcja nowej powieści nawiązuje do autentycznej historii, która rozegrała się w latach 80. XX wieku. Wtedy to doszło do nieuznawanych przez Kościół katolicki objawień, których doznać miał niejaki Kazimierz Domański. Mieszkaniec Oławy twierdził, że Matka Boska nakazała mu uzdrawiać ludzi i wybudować sanktuarium. Ogłosił nawet, że pozwoliła mu nagrać swój głos na taśmę magnetofonową. Do miasta ściągały tysiące pielgrzymów z całej Polski, co niepokoiło władze PRL. Doszło do tego, że głos w sprawie zabrał na plenum KC PZPR generał Wojciech Jaruzelski.

Zafascynowany tą historią Łukasz Orbitowski buduje swoją opowieść wokół dwóch braci, z których jeden nagle awansuje do roli „proroka”, drugi staje w obliczu konfliktu między oczekiwaniami partyjnych kolegów a więzami rodzinnymi.

„To nie będzie ani książka religijna, ani kpina z religii. Powieść dotyka spraw poważnych, ale będzie lekka, wręcz humorystyczna. Chcę pisać o Polakach w duchu Jaroslava Haška” ? wyjaśnia Orbitowski.

Ostatnia powieść pisarza to „Exodus” z 2017 roku. Dwuletni okres oczekiwania na nową książkę Łukasza nie powinien nikogo dziwić. „Tak do praktyki rynku wydawniczego, jak i do czegoś, co nazywam rzetelnością i uczciwością twórczą zaliczam tradycję wydawania książki powieściowej raz na dwa lata. Ja się tego trzymam mniej więcej regularnie, odkąd zacząłem tak zwaną karierę pisarską. Oczywiście nie zawsze mi się to udaje, ale chodzi o to, żeby ten cel mieć. Co rok się powieści po prostu napisać nie da. A przynajmniej ja nie umiem. To znaczy znam pisarzy, którzy potrafią, ale nie jestem jednym z nich. A moje książki nie są ich książkami” ? mówił przed rokiem Orbitowski podczas spotkania z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

[am]
fot. facet z aparatem

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy