Łódzka Szkoła Filmowa udostępniła online najstarsze etiudy swoich studentów. Są również dokumenty poświęcone książkom

10 listopada 2017


Na stronie łódzkiej Szkoły Filmowej udostępniono sto najstarszych etiud dokumentalnych nakręconych przez studentów uczelni. Wśród materiałów tych znalazły się również trzy poświęcone książkom, których autorami byli przyszli filmowcy.

Szkoła Filmowa w Łodzi posiada unikatowy zbiór ponad pięciu tysięcy etiud filmowych realizowanych od roku 1949 przez studentów uczelni. W najbliższych latach placówka planuje udostępnić całość archiwum online. Ze względu na szczególną wartość historyczną rozpoczęto od etiud dokumentalnych.

Wśród udostępnionych filmów są arcydzieła krótkiej formy, ale też nieudane wprawki, filmy zafałszowane ideologią, a nawet produkcje o charakterze instruktażowym. Oprócz walorów artystycznych filmy te są również śladem czasów, w których powstawały, zapisem rzeczywistości, do której inną drogą nie ma już dostępu.

Wśród stu udostępnionych etiud z lat 1949-1972, trzy powinny zainteresować czytelników. Etiuda „Narodziny książki” Jerzego Popiela-Popiołka, przyszłego cenionego dokumentalisty, opowiada o procesie powstawania książki. Praca kolejnych instancji wydawniczych i drukarskich w pierwszych latach powojennych (film pochodzi z 1950 roku) została ukazana na przykładzie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

„W nowej bibliotece” nakręciła młoda reżyserka Janina Hartwig, która później zasłynęła jako autorka filmów animowanych, m.in. o przygodach misia Colargola i misia Uszatka. Tu pokazuje działalność i funkcjonowanie Miejskiej Biblioteki im. Ludwika Waryńskiego w Łodzi (dziś jej pełna nazwa to Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi). Na przykładzie kierowniczki jednego z referatów oraz młodego tokarza, który chce dostać się na politechnikę, dowiadujemy się, jak wygląda proces zamawiania książek, obrady kierownictwa, a także jaką rolę pełni introligatornia i czytelnia w jednej z najnowocześniej urządzonych placówek z początku lat 50.

Etiuda „Wspomnienie o poecie” w reżyserii Marii Kwiatkowskiej, znanej dokumentalistki, poświęcona jest pamięci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Recytacje jego wierszy zaprezentowano na tle miejsc, z którymi poeta był związany. Ciekawostką jest z pewnością epizodyczny udział w filmie żony poety, Natalii. Oprócz tego Gałczyńskiego wspominają Jan Krenz oraz Jan Maria Saliński.

To jedynie niewielki wycinek udostępnionych zbiorów. Jeśli chcielibyście zobaczyć, jak wyglądała w czasach PRL-u kurza farma, w jaki sposób przeciętna rodzina próbowała związać koniec z końcem, jak funkcjonowała gazeta, czy wreszcie ? jak kręcono etiudy, to koniecznie zajrzyjcie do cyfrowego Archiwum Szkoły Filmowej w Łodzi.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy