Kupujemy coraz mniej książek na prezenty?

30 lipca 2014

prezenty-ksiazki-spadek
Rynek wydawniczy odnotowuje kolejny cios. Jak wynika z nowego raportu Nielsen Book, liczba książek, które Brytyjczycy kupili na prezenty, spadła w zeszłym roku aż o dziewięć milionów egzemplarzy. Powód? Konsumenci coraz częściej rezygnują z drukowanych książek na rzecz ebooków, a te o wiele rzadziej kupujemy z myślą o prezentach.

W minionym roku w formie prezentów świątecznych kupiliśmy o 15 procent mniej książek niż w roku 2012. W przypadku prezentów urodzinowych liczba ta zmalała o 8 procent. Wynik ten znacznie przyczynił się do ogólnego spadku (o 4 procent) sprzedaży książek w Wielkiej Brytanii.

Z uwagi na znaczenie, jakie dla branży ma tradycja obdarowywania drugich książkami, Nielsen Book chce przeprowadzić dalsze badania, aby dowiedzieć się, jak można zaradzić temu problemowi. Jak donosi dziennik „The Independent”, podobną tendencję odnotowano również w Stanach Zjednoczonych.

Raport wykazał ponadto, że sprzedaż książek tradycyjnych spadła w ciągu roku o 9 procent (licząc w sztukach). Z kolei liczba nabytych ebooków wzrosła z jednej na pięć wszystkich książek do jednej na cztery. Są one jednak sprzedawane po znacznie niższej cenie niż drukowane egzemplarze, dlatego przyniosły jedynie 14% wartości ogólnej sprzedaży książek.

fot. Christmas Stock Images

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy