Książki najrzadziej zwracanym towarem podczas zakupów w sieci

25 września 2014

zwroty-ksiazek-najmniej
Jedynie 3,9% zamówień w księgarniach internetowych kończy się zwrotem towaru. Książki należą do najrzadziej zwracanych przedmiotów podczas zakupów internetowych – wynika z analizy portalu kodyrabatowe.pl.

Po dokonaniu zakupów w sklepie internetowym każdy konsument ma prawo zwrócić zakupionych towar do 10 dni, bez podania przyczyny. Polacy w trakcie zakupów internetowych coraz chętniej korzystają z tego prawa. Zwracamy już co piąty sprzęt elektroniczny, a także 12 procent kosmetyków zakupionych w e-sklepach. Zdecydowanie najgorzej pod tym względem wypadają zakupy w internetowych sklepach z odzieżą. Niemal 29% zamówień spotyka się z reklamacją.

Od grudnia zwrot towaru ma być jeszcze łatwiejszy za sprawą nowej dyrektywy Unii Europejskiej. Wydłuża ona prawo do oddania towaru bez podania przyczyny do 14 dni. Z 6 do 12 miesięcy zostanie wydłużony okres „domniemania niewinności” klienta. Oznacza to, że przez rok od zakupu to sprzedający ma udowodnić, że dostarczono towar zgodny z zawartą umową. Przy zwrocie towaru to właściciel sklepu zostanie obciążony kosztem wysyłki, a jedynym udogodnieniem dla niego będzie możliwość odliczenia kosztów amortyzacji towarów przy zwrocie gotówki.?

„Z badań jasno wynika, że Polacy nie traktują internetowych księgarń jak bibliotek. Wysokość zwrotów jest na bardzo niskim poziomie i w większości wynika z 'zakupów impulsowych’ po których kupujący się rozmyśla oraz z zamówieniami, które nie były zgodne z oczekiwaniami klienta” – wyjaśnia Kamil Brożek z portalu kodyrabatowe.pl. „Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku sektora modowego. Tam zjawisko wardrobingu, czyli 'wypożyczania’ ubrań na jedną okazję i oddawanie ich z powrotem do sklepu jest dość powszechne”.

Badanie dokonano na podstawie ponad 30 tys. transakcji w polskich sklepach internetowych w okresie od stycznia 2013 do maja 2014. Portal kodyrabatowe.pl jest częścią grupy International Coupons, do której należą portale z kodami rabatowymi z kilkunastu krajów świata.

zwroty-ksiazek-badanie

fot. Maria Elena

Tematy: ,

Kategoria: newsy