banner ad

Kobiety po 44 roku życia napędzają cyfrową rewolucję na rynku książki

15 kwietnia 2016

kobiety-po45-e-czytelniczki
Z badania przeprowadzonego przez Kobo wynika, że cyfrowe czytanie jest pierwszą rewolucją technologiczną napędzaną przez osoby w dojrzałym wieku. Najliczniejszą grupą wśród najaktywniejszych użytkowników e-booków i czytników są kobiety po 44 roku życia.

Według raportu około 77 procent najaktywniejszych czytelników, czyli takich, którzy spędzają na lekturze przynajmniej pół godziny dziennie, to osoby mające 45 lat lub więcej. Spośród nich największą, bo aż 30 procentową grupę stanowią czytelnicy od 55 do 64 roku życia.

Raport podaje również, że trzy czwarte najaktywniejszych czytelników to kobiety, oczywiście przodują te w dojrzałym wieku. Skutkiem tego tak dużą popularnością na rynku książek cyfrowych cieszą się romanse. Tłumaczy to również sprzedażowy sukces e-booków pokroju ?Pięćdziesiąt twarzy Greya?. Drugą najchętniej czytaną przez kobiety kategorią jest szeroko pojęta literatura piękna. Na trzecim miejscu uplasowały się kryminały. Te czytelniczki, które wybrały romans, sięgały po lekturę sześć razy dziennie, poświęcając na czytanie łącznie prawie 90 minut.

Co ciekawe, wprawdzie mężczyźni pozostają daleko w tyle za kobietami, jeśli chodzi o czytanie e-booków, to jednak wśród nich również daje się zauważyć prawidłowość, że bardziej skłonni do sięgania po czytnik są starsi z nich. Panowie w wieku od 18 do 34 lat stanowili jedynie 13 procent aktywnych czytelników cyfrowych, ale już wśród tych powyżej 65 roku życia można było znaleźć 34 procent entuzjastów e-booków.

Dane zebrane przez Kobo korespondują z zeszłorocznym badaniem Nielsen?s, zgodnie z którym kobiety powyżej 44 lat reprezentują jedną czwartą kupujących e-booki, ale odpowiadają za prawie jedną trzecią wszystkich zamówień w przeliczeniu na woluminy.

Raport Kobo powstał w oparciu o wiele źródeł, w tym dane sklepu, aplikacje oraz osobne badanie przeprowadzone na grupie 16 tysięcy klientów.

[am]
źródło: The Guardian, The Bookseller
fot. Mike Licht

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy