Karin Smirnoff odpowiada za napisanie kolejnych tomów „Millennium”. Czy Blomkvist i Salander trafią na północ Szwecji?

6 grudnia 2021

Wydawnictwo Polaris, które przejęło prawa do kontynuacji sagi „Millennium” Stiega Larssona, ogłosiło, że napisanie trzech kolejnych tomów serii powierzono pisarce Karinie Smirnoff. Data premiery pierwszej z książek nie jest jeszcze znana.

„Smirnoff napisze 'Millennium tom 7′. Plan zakłada, że tak jak jej poprzednik napisze trzy książki” – powiedział w komunikacie prasowym Jonas Axelson z wydawnictwa Polaris. „Zdecydowanie wierzę, że Karin jest w stanie sprostać co najmniej wysokim oczekiwaniom” – dodał.

Z kolei przedstawicielka rodziny Larssonów podkreśla płeć i pochodzenie autorki, która urodziła się w regionie Västerbotten. „Od dawna wyobrażaliśmy sobie, że to właśnie kobieta mogłaby kontynuować serię. To, że pochodzi z okolic Stiega, również jest zwariowane” – skomentowała Magdalena Hedlund.

Choć w Polsce 57-letnia Karin Smirnoff nie jest szerzej znana, nie ukazał się bowiem u nas przekład żadnej z jej książek, to w Szwecji twórczość pisarki cieszy się niemałym powodzeniem. Zadebiutowała w 2018 roku powieścią „Jag for ner till bror” (ze szw. „Jadę do brata na południe”), która była pierwszą częścią trylogii o Janie Kippo. Książki w samej Szwecji sprzedały się w nakładzie 700 tysięcy egzemplarzy. Teraz Smirnoff będzie miała okazję dotrzeć do jeszcze większego audytorium.

„Bez wahania zgodziłam się na ten projekt, mimo że odsuwa on moje własne pomysły na powieści na dalszą przyszłość” – zareagowała Smirnoff. „Połączenie niezapomnianych postaci i dużego zaangażowania społecznego wciąż fascynuje czytelników. Będę nadal opierać się na głównych tematach Stiega Larssona, takich jak przemoc, nadużycia władzy i współczesne nurty polityczne. Ponieważ mieszkam w północnej Szwecji, nie jest wykluczone, że Salander, Blomkvist i ich przyjaciele trafią właśnie tutaj” – dodała w komunikacie prasowym.

Saga „Millennium” to jeden z największych szwedzkich bestsellerów. Do dnia dzisiejszego rozeszło się ponad 100 milionów egzemplarzy książek. Po śmierci twórcy oryginalnej trylogii, Stiega Larssona, który nie dożył tego sukcesu, spadkobiercy udzielili zgody na napisanie kontynuacji Davidowi Lagercrantzowi. Po wydaniu trzech kolejnych tomów, „Co nas nie zabije”, „Mężczyzna, który gonił swój cień” oraz „Ta, która musi umrzeć”, pisarz skupił się na autorskich pomysłach.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy