Karen Berger, twórczyni Vertigo, poprowadzi nowy imprint komiksowy pod szyldem Dark Horse!

23 lutego 2017


W światowej branży komiksu nazwisko Karen Berger od lat stanowi niezaprzeczalną markę, dowód profesjonalizmu i wielkiego talentu. Amerykańska redaktorka odpowiedzialna za założenie i największe sukcesy imprintu Vertigo ogłosiła właśnie, że w jej karierze pojawi się zupełnie nowe, ekscytujące wyzwanie.

Okazuje się bowiem, że Berger zostanie wkrótce szefową nowej oficyny komiksowej, która powstaje pod szyldem Dark Horse, a więc jednego z czterech najważniejszych ? obok DC, Marvela oraz Image Comics ? współczesnych wydawnictw działających na amerykańskim rynku. Imprint nazwany zostanie po prostu Berger Books.

Zapowiedź została ogłoszona przez redaktorkę podczas przyznawania branżowych nagród ComicsPro w Memphis, w stanie Tennessee, gdzie Berger została uhonorowana za swoją działalność statuetką Industry Appreciation Award. Póki co nie ujawniono zbyt wielu konkretów na temat działalności imprintu, wiemy jednak, że Berger ma odpowiadać za wydawanie zupełnie nowych, oryginalnych serii komiksowych, nad którymi będzie sprawować kontrolę kreatywną.

Możecie zapytać: czy informacja o nowym imprincie na amerykańskim rynku ma znaczenie dla polskiego czytelnika komiksów? Otóż ma. Nie da się ukryć, że Karen Berger uznanie zdobyła poprzez świetne decyzje wydawnicze i zapewnienie kreatywnej przestrzeni dla wielu twórców komiksowych, m.in. tworząc w 1993 roku imprint Vertigo, publikujący tytuły dla dojrzałych odbiorców, które nie stroniły od kontrowersyjnych tematów, seksu, wulgaryzmów czy polityki. Przykłady sukcesu? To ona zaproponowała Neilowi Gaimanowi, aby ze wszystkich zapomnianych bohaterów DC zwrócił uwagę na Sandmana i na jego podstawie stworzył zupełnie nową postać. Z inicjatywy lub pod patronatem Berger powołano również do istnienia takie serie komiksowe, jak „Baśnie”, „Hellblazer”, „100 naboi”, „Kaznodzieja”, „V jak Vendetta” czy „Y: Ostatni z mężczyzn”. Można więc oczekiwać, że nowy imprint przyniesie równie intrygujące tytuły stworzone przez nowych twórców, którymi zainteresują się polscy wydawcy.

W bardzo pochlebnych słowach na temat współpracy z Berger wypowiedział się Mike Richardson, prezes Dark Horse: „Karen jest kimś, kogo zawsze darzyłem wielkim szacunkiem i podziwem. Jest wizjonerką, a także jedną z najbardziej poważanych indywidualności w komiksowym przemyśle. Jej bezwzględna niezależność oraz instynkt do tworzenia przyszłościowych narracji stanowi perfekcyjne połączenie dla Dark Horse Comics. W niedalekiej przyszłości będziemy mogli zaprezentować więcej informacji, natomiast na dzień dzisiejszy jesteśmy po prostu podekscytowani faktem, że Karen Berger oraz Berger Books znaleźli swój idealny dom w Dark Horse”.

Z optymizmem w przyszłość spogląda również sama zainteresowana, która przyznaje, że „Dark Horse od dekad należy do czołowych niezależnych wydawnictw komiksowych. To zaszczyt pracować z firmą, która posiada tak bogatą historię z niesamowitymi publikacjami tworzonymi przez najlepszych scenarzystów i rysowników sztuki komiksowej. Jestem bardzo podekscytowana faktem, że będę brać udział w tej grze, współtworząc powstanie zupełnie nowych, topowych historii z różnorodnymi, uzdolnionymi i ekscytującymi twórcami”.

Karen Berger funkcję przewodniczącej Vertigo piastowała do 2013 roku, natomiast w ubiegłym roku na krótko związała się z Image Comics. Kolejnym wyzwaniem na drodze zawodowej redaktorki będzie prowadzenie oficyny Berger Books. Z pewnością będziemy informować o projektach tworzonych w ramach nowej inicjatywy.

[mw]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy