John Grisham napisał kontynuację „Firmy”. Co wiemy o nowej powieści?

30 marca 2023

Ponad 30 lat po wydaniu bestsellera „Firma”, który stanowił przełom w jego karierze, John Grisham postanowił powrócić do bohaterów z tamtej książki i przedstawić ich dalsze losy. Thriller prawniczy zatytułowany „The Exchange: After The Firm” ukaże się w Stanach Zjednoczonych jesienią tego roku.

Jak zapowiada Grisham, nowa powieść rozgrywa się 15 lat po wydarzeniach opisanych w „Firmie”. Mitch McDeere i jego żona Abby mieszkają teraz w Nowym Jorku i mają dwójkę dzieci. Mitch jest partnerem w największej na świecie międzynarodowej kancelarii prawniczej. „Praca sprawia, że musi jeździć po całym świecie, nie zawsze w bezpieczne miejsca. Podczas podróży do Libii jego zaufany współpracownik zostaje porwany i grozi mu egzekucja, chyba że zostanie zapłacony ogromny okup. Tylko Mitch może dokonać wymiany i mam nadzieję, że czytelnicy będą się przy tej powieści równie dobrze bawić, jak ja podczas pisania” – skomentował Grisham.

„Firma” była drugą powieścią w dorobku Grishama. Zaczął nad nią pracować zaraz po „Czasie zabijania”. Sprzedaż debiutu nie szła zbyt dobrze. Autor był już znużony handlowaniem książką z bagażnika swojego samochodu. Ale zanim skupiłby się na karierze prawniczej, chciał dać sobie jeszcze jedną szansę. Pomysł na „Firmę” podsunęła mu rozmowa, którą odbył jeszcze w czasie studiów. Jego przyjaciel był prymusem i zainteresowanie nim wykazywały renomowane kancelarie. Kiedy wrócił z rekrutacji, nie był szczególnie zachwycony. Jak mówił, odniósł wrażenie, że kiedy już dołączyło się do takiej firmy, to nigdy się jej nie opuszczało, jakby wstąpiło się do mafii. Z tego komentarza lata później zrodziła się historia młodego prawnika Mitchella McDeere’a, który zostaje skuszony wysokimi zarobkami i trafia do prestiżowej kancelarii doradców podatkowych powiązanych z mafią.

Kiedy Grisham ukończył powieść, to wysłał ją do swojego agenta w Nowym Jorku, ale nie było żadnej reakcji ze strony wydawców. Jak opowiadał po latach, ktoś w agencji wykonał nielegalną kopię i prawdopodobnie sprzedał ją łowcy talentów. Ten zaś wykonał 25 kolejnych kopii i rozesłał je po producentach w Hollywood, twierdząc, że reprezentuje Grishama. Jakiś czas później do pisarza zadzwonił jego agent i powiedział, że Paramount Pictures chce kupić prawa do ekranizacji za 600 tysięcy dolarów. Kiedy podpisano umowę, nagle wszyscy wydawcy okazali zainteresowanie książką. Opublikowana w 1991 roku „Firma” z miejsca trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa” i utrzymywała się tam przez 47 tygodni. Sprzedaż podkręcił dodatkowo film z Tomem Cruisem z 1993 roku.

Zapowiadana powieść „The Exchange: After The Firm” to nie pierwszy powrót Mitcha McDeere’a. Bohater najsłynniejszej powieści Grishama pojawił się w 2012 roku w serialu „Firma”, który rozgrywał się 10 lat po wydarzeniach z książki. Czy nowa powieści będzie w jakiś sposób nawiązywała do serialu, który przestano kręcić po pierwszym sezonie, czy też pominie przedstawioną w nim historię milczeniem? Tego czytelnicy dowiedzą się już za kilka miesięcy. Światowa premiera nowej powieści zapowiedziana jest na 17 października. Pierwszy nakład książki w twardej oprawie na rynku amerykańskim ma wynosić 1,5 miliona egzemplarzy.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy