J.K. Rowling wygrała proces o zniesławienie. „Daily Mail” przeprasza

26 maja 2015

rowling-wygrala-proces
J. K. Rowling wygrała proces o zniesławienie. Tabloid „Daily Mail” musiał przeprosić pisarkę po tym, jak zarzucił jej przeinaczanie własnej biografii dla osobistych korzyści.

„Daily Mail” posądził Rowling o tzw. „sob story”, czyli konfabulowanie na temat swego życia, by wzbudzić w ludziach litość i zyskać na popularności. Miało to rzekomo mieć miejsce, gdy Rowling opowiadała o czasie, gdy była samotną matką. Pisarka pozwała gazetę.

18 września 2013 roku J.K. Rowling napisała artykuł dla portalu Gingerbread przeznaczonego dla samotnych rodziców, w którym opisała swe doświadczenia na temat bycia samotną matką z czasów, gdy mieszkała w Edynburgu i tworzyła pierwszą część Harry?ego Pottera. Wspominała to jako trudny i ciężki okres. Napisała również o swej pracy w lokalnym kościele, gdzie ktoś skrytykował ją za to, że wychowuje dziecko bez męża. „Daily Mail” oskarżył wówczas Rowling, że kieruje nią chęć zdobycia większej popularności. Gazeta powołała się na ludzi związanych z owym kościołem, którzy twierdzili, że pomagali pisarce i nigdy nie spotkało jej tam nic przykrego. Rowling odpowiedziała, że gazeta przeinaczyła fakty, gdyż w artykule opisała tylko jednostkowy przypadek napiętnowania za bycie samotną matką.

W sądzie apelacyjnym sędzia Justice Warby przyznał rację pisarce. Wydawca „Daily Mail” zgodził się, że to, co zamieszczono w gazecie, jest „kompletnie fałszywe i nie do obrony”. Prócz publikacji przeprosin i obietnicy niepowtarzania więcej żadnych insynuacji, „Daily Mail” zobowiązał się również do wypłacenia odszkodowania, które pójdzie rzecz jasna na cele charytatywne.

[aw]
źródło: The Guardian

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy