Firma Mattel wypuściła lalkę Barbie z wizerunkiem Mayi Angelou

20 stycznia 2021

Nowa lalka Barbie, która trafiła do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, ma twarz Mayi Angelou. Firma Mattel postanowiła w ten sposób uczcić słynną pisarkę zmarłą w 2014 roku.

Maya Angelou jest jedną z kilku znanych kobiet, będących wzorami do naśladowania, których wizerunki wykorzystano w serii lalek Barbie Inspiring Women (z ang. Inspirujące Kobiety). Obok niej znalazły się m.in. Ella Fitzgerald, Frida Kahlo, Florence Nightingale i Rosa Parks.

„Seria Inspirujących Kobiet to hołd dla niesamowitych bohaterek swoich czasów; odważnych kobiet, które podjęły ryzyko, zmieniły zasady i utorowały drogę pokoleniom dziewcząt do realizacji marzeń większych niż kiedykolwiek wcześniej” – stwierdza w komunikacie firma Mattel.

Lalka Barbie przedstawiająca Mayę Angelou ma na sobie elementy ubioru charakterystyczne dla pisarski – kwiecistą suknię i chustkę na głowie. W ręku trzyma egzemplarz bestsellerowej autobiografii „Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa”.

Wypuszczona w edycji kolekcjonerskiej lalka Barbie kosztuje 29,99 dol. Spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że choć firma Mattel wprowadziła limity pozwalające jednej osobie na kupno maksymalnie dwóch sztuk, to zaraz po premierze lalka była już praktycznie wyprzedana. Ściągnęło to na producenta krytyczne komentarze od niezadowolonych klientów, którzy nie zdążyli jeszcze nabyć egzemplarza.

Zachwytu z wykorzystania podobizny Mayi Angelou nie kryje syn pisarki, Guy Johnson. Jak napisał w oświadczeniu, ma nadzieję, że lalka „zainspiruje nowe pokolenia nauczycieli, pisarzy i aktywistów”. Taki cel przyświeca również firmie Mattel, która oświadczyła w komunikacie: „Wiemy, że doświadczenia dzieci z wczesnego dzieciństwa kształtuje to, co wyobrażają sobie jako możliwe, dlatego ważne jest, aby wszystkie dziewczyny nie tylko widziały swoje odzwierciedlenie w produktach i treściach, ale także znajdowały wzorce do naśladowania, które były przed nimi”.

[am]
fot. Mattel

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy