Dziś mija 20 lat od premiery „Harry’ego Pottera”. Niespodziankę dla czytelników przygotował Facebook. Padł rekord Guinnessa. Rowling utworzyła klub książki

26 czerwca 2017


26 czerwca 1997 roku zmieniło się oblicze rynku wydawniczego. Do księgarń trafiła książka „Harry Potter i kamień filozoficzny” zapoczątkowująca popularną serię, która rozkochała w czytaniu miliony młodych ludzi. Przełomowe wydarzenie w świecie kultury popularnej świętują dzisiaj fani i sama pisarka, ale też największe portale społecznościowe.

Najmłodsi miłośnicy książek J.K. Rowling zaczęli świętowanie już w piątek 23 czerwca i to z niemałym efektem. W Bolton w Wielkiej Brytanii 676 dzieci pobiło bowiem Światowy Rekord Guinnessa w kategorii „największe zbiorowisko ludzi przebranych za Harry’ego Pottera”. Aby rekord został uznany, każdy z uczestników musiał mieć na sobie szatę Hogwartu, krawat Gryffindoru, bliznę na czole i różdżkę.

Atmosferę podgrzewała w ostatnich dniach także Rowling, publikując ciekawostki na temat swojego słynnego bohatera. Dowiedzieliśmy się m.in., że było dwóch Harry Potterów. We wpisie opublikowanym na stronie Pottermore autorka rzuciło nieco więcej światła na drzewo genealogiczne młodego czarodzieja i ujawniła przy okazji, że jego pradziadek nazywał się Henry Potter, ale wszyscy bliscy mówili na niego Harry. Przodek głównego bohatera sagi wsławił się krytyką ówczesnego Ministra Magii, który zabraniał czarodziejom niesienia pomocy mugolom w trakcie I wojny światowej. Szczerość opinii poskutkowała tym, że rodzinę Potterów wykreślono z listy 28 czarodziejskich rodów czystej krwi. Pradziadek nie znalazł się na kartach książek J.K. Rowling, ale być może zobaczymy go w jednej z kolejnych części filmowego cyklu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, którego akcja rozgrywa się za jego życia.

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez pisarkę. Na Pottermore postanowiono bowiem utworzyć internetowy dyskusyjny klub książki, który ma stanowić dla czytelników okazję do podzielenia się z wielomilionową społecznością fanów swoimi przemyśleniami na temat licznych wątków i ciekawostek z „Harry’ego Pottera”. Pierwszą książką czytaną przez członków klubu ma być właśnie „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Przez pięć tygodni na stronie Pottermore oraz w piątki na Twitterze trwać będzie dyskusja na temat powieści. Do tego zaplanowano cotygodniowe oddzielne dyskusje na inne wybrane tematy. Na początek uczestnicy wirtualnego klubu podzielą się opowieściami o tym, jak pierwszy raz zetknęli się z książkami o Harrym Potterze. Członkowie dyskusyjnego klubu będą także posiadać wcześniejszy dostęp do zamieszczanych na Pottermore artykułów, filmów i innych materiałów. Nic nie wiadomo na temat tego, czy w dyskusjach będzie brać udział sama J.K. Rowling, ale znając zaangażowanie pisarki w nowe media, można spodziewać się jej komentarzy.

Dziś w szczególny sposób rocznicę pojawienia się w księgarniach „Harry’ego Pottera” uczciły także media społecznościowe. Facebook oferuje swoim użytkownikom efektowną niespodziankę. Wystarczy wpisać w komentarzach słowo „Harry Potter” albo nazwę jednej ze szkół Hogwartu ? Slytherin, Hufflepuff, Gryffindor czy Ravenclaw ? a ekran komputera rozświetlą błyski z czarodziejskiej różdżki. Natomiast wszyscy używający na Twitterze hashtaga #HarryPotter20 zobaczą okolicznością ikonkę przedstawiającą charakterystyczne okulary i bliznę młodego czarodzieja. Okazję do przyłączenia się do zabawy ma więc niemal każdy internauta.

[am,aw]

Tematy: ,

Kategoria: newsy