Dziennik 18-letniej Flannery O’Connor po raz pierwszy doczeka się publikacji

9 października 2017


Młodzieńczy dziennik Flannery O’Connor, jednej z najważniejszych pisarek amerykańskiego Południa, po raz pierwszy ujrzy światło dzienne. Dokument doczeka się publikacji w listopadzie w najnowszym, 94. numerze kwartalnika „Image”.

Flannery O’Connor pisała dziennik, gdy była osiemnastolatką. Nadała mu tytuł „Wyższa matematyka”. Przed czterdzieści dni zapisywała swoje myśli, marzenia, rozrywki i lęki. W notatkach znalazły się liczne refleksje autorki ? krytykuje współczesną jej naukę społeczną i bezbarwność wielu kolegów i koleżanek z koledżu, zamieszcza szczegółowe obserwacje dotyczące własnego życia rodzinnego, w tym relacji z matką i innymi bliskimi, a także pisze o swoich próbach pisarskich. Z dziennika dowiadujemy się, że Flannery była już świadoma swojego talentu literackiego i dojrzałości intelektualnej, dręczyły ją jednak obawy, czy kiedykolwiek uda się jej cokolwiek osiągnąć.

Oprócz samego dziennika w 94. numerze kwartalnika „Image” znajdą się również niepublikowane wcześniej zdjęcia autorki, w tym widoczny na okładce autoportret, który wykonała, stojąc przed lustrem toaletki (obecnie powiedzielibyśmy, że zrobiła sobie selfie).

To już drugi dziennik Flannery O’Connor, który doczeka się publikacji. W 2012 roku nakładem wydawnictwa Farrar, Straus, and Giroux ukazał się „Dziennik modlitewny” autorki, czyli zbiór listów do Boga, które pisała między 21. a 23. rokiem życia, gdy przebywała z dala od domu na Uniwersytecie w Iowa. Tym razem najwyraźniej materiału nie było wystarczająco dużo, aby można złożyć z niego osobną książkę.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy