Dzieła Wisławy Szymborskiej trafią do „Biblioteki Końca Świata” na Spitsbergenie

16 marca 2021

Cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. Przekazanie dzieł noblistki do „Biblioteki Końca Świata” nastąpi 8 kwietnia.

Projekt objął całą twórczość Szymborskiej – wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony i listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały do tej pory opublikowane. Dzieła zapisano na specjalistycznej taśmie światłoczułej – piqlFilm. Obecnie jest to najbezpieczniejszy i najtrwalszy nośnik danych na świecie. Jego trwałość szacuje się na ponad 500 lat.

Do momentu zdeponowania w „Bibliotece Końca Świata” nośnik jest przechowywany w Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie, która zrealizowała to przedsięwzięcie we współpracy z Wydawnictwem Znak oraz firmą Piql Polska.

Światowe Archiwum Arktyczne zostało założone w 2017 roku przez norweską firmę Piql, która opracowała innowacyjną technologię zapisu danych na analogowym nośniku. Misją firmy jest zapewnienie ochrony ważnym dziełom kultury. Jeśli archiwa narodowe ulegną zniszczeniu, np. w wyniku konfliktów zbrojnych czy katastrof klimatycznych, najważniejsze dzieła ludzkości będzie można odzyskać ze spitsbergeńskiej biblioteki.

Przez cztery lata istnienia archiwum pozyskano do niego dane między innymi z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Muzeum Narodowego Norwegii, a także z Biblioteki Watykańskiej. Od października 2020 roku jest tu również zdeponowana twórczość Olgi Tokarczuk. W kwietniu biblioteka wzbogaci się o dzieła Wisławy Szymborskiej.

[am]
fot. Michał Lichtański

Tematy: , ,

Kategoria: newsy