Dom J. D. Salingera trafił na sprzedaż. Zobacz, jak mieszkał pisarz

25 sierpnia 2014

dom-salingera-1
Za niecałe 680 tysięcy dolarów można kupić dom w Cornish, w New Hampshire, gdzie J. D. Salinger mieszkał do drugiej połowy lat 60 ubiegłego wieku. Dzięki ofercie wystawionej na rynku nieruchomości mamy okazję zajrzeć do samotni, w której zaszył się pisarz po sukcesie „Buszującego w zbożu”.

Posiadłość składa się z czterech sypialni i położona jest na 12-akrowej działce, półtorej mili w dół krętej i wyboistej drogi. Salinger kupił ją w lutym 1953 roku i zamieszkał w niej wspólnie ze swoją drugą żoną, Claire Alison Douglas. Początkowo budynek pozbawiony był wszelkich wygód, dopiero z czasem, pod groźbą rozwodu, pisarz zgodził się go kilkukrotnie rozbudować, aby zapewnić w miarę cywilizowane życie małżonce i dwójce małych dzieci, które w międzyczasie przyszły na świat.

dom-salingera-2

Po rozwodzie w 1967 roku sąd przyznał dom oraz posiadłość małżonce Salingera. Pisarz przystał na to, gdyż chciał mieć dzieci blisko siebie ? do czasu rozwodu zdążył już wybudować nowy dom na sąsiedniej farmie, którą zakupił rok wcześniej. W 1979 roku, gdy dzieci wyrosły i zajęły się swoimi sprawami, Claire Douglas oddała większość ziemi byłemu mężowi, zaś dom sprzedała rodzinie Littlefiledów.

dom-salingera-3

Nowi właściciele znaleźli w domu nieco „pamiątek” po unikającym mediów pisarzu: stare książeczki czekowe, części ogrodzenia i… muszlę klozetową, którą w 2010 roku wystawiono na eBayu za kwotę 1 miliona dolarów.

dom-salingera-4

Dwa lata po śmierci pana Littlefielda wdowa po nim zdecydowała się wystawić dom na sprzedaż, gdyż sama nie jest w stanie zająć się 12-akrową nieruchomością. Według lokalnej gazety „Valley News” dom nosi ślady użytkowania obecnych właścicieli (poduszki, porcelana, różowe i pomarańczowe tkaniny), ale wciąż ma charakter przytulnego gniazdka, w którym pisarz spędził ponad dekadę swojego życia. Dom można kupić za 679 tysięcy dolarów.

Na zdjęciach załączonych do newsa możecie zobaczyć, jak aktualnie wygląda były dom J. D. Salingera.

dom-salingera-5

dom-salingera-6

dom-salingera-7

dom-salingera-8

dom-salingera-9

dom-salingera-10

dom-salingera-11

[ks,am]
fot. Martha E. Diebold Real Estate

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy