banner ad

Colm Tóibín zapowiada na 2024 rok kontynuację powieści „Brooklyn”

31 marca 2023

Irlandzki pisarz Colm Tóibín opublikuje kontynuację swojej powieści „Brooklyn”, która doczekała się nominowanej do Oscara ekranizacji z Saoirse Ronan w roli głównej. Nowa książka będzie nosiła tytuł „Long Island” i ukaże się na rynku anglojęzycznym w maju 2024 roku.

W powieści „Brooklyn” Eilis Lacey, mieszkająca w latach 50. w irlandzkim miasteczku z matką i siostrą, postanawia skorzystać z okazji i wyjeżdża za pracą do Nowego Jorku. Tam przeżywa piekło emigracyjnej izolacji i powoli układa sobie życia od nowa. Poznaje włoskiego hydraulika Tony’ego Fiorello, wyznaje mu miłość i po licznych przeżyciach, które wiodą ją do rodzinnej Irlandii, decyduje się wieść z nim dalsze życie.

W „Long Island” ponownie spotkamy się z Eilis, tyle że 20 lat po wydarzeniach opisanych w „Brooklynie”. Są lata 70. Bohaterka mieszka ze swoim mężem Tonym i dziećmi na Long Island. Ale wstrząsająca nowina, którą otrzymuje na początku powieści, powoduje, że Eilis powraca do Irlandii, do świata, który – jak sądziła – dawno już zostawiła za sobą, oraz stylu życia, jaki porzuciła.

„Colm Tóibín jest jednym z najlepszych światowych pisarzy, a 'Brooklyn’ to powieść, którą pokochali czytelnicy na całym świecie. Ponowne spotkanie z bohaterami tej książki i zobaczenie ich jeszcze raz jest oszałamiające” – powiedziała Mary Mount, wydawczyni w oficynie Picador.

„To powieść o głębokim emocjonalnym rezonansie i olbrzymim dowcipie – obie cechy od dawna są znakami rozpoznawczymi pisarstwa Tóibína” – dodała.

W Polsce książka „Brooklyn” ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

[am]
fot. Chris Boland

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy