banner ad

Centrum kultury w Plichtowie nakręciło pełnometrażową adaptację „Panien z Wilka”. Teraz planuje utworzyć w Byszewach izbę pamięci Iwaszkiewicza

20 lutego 2021

Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie koło Łodzi wspólnie z lokalnymi filmowcami zrealizowało pełnometrażową adaptację opowiadania „Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza. Kolejne w planach jest utworzenie izby pamięci poświęconej pisarzowi w pobliskich Byszewach.

Nie każdy wie, że wieś Byszewy jest blisko związana z osobą i twórczością Jarosława Iwaszkiewicza. A konkretnie dworek rodziny Plichtów, gdzie udzielał korepetycji koledze z gimnazjum i jego pięciu braciom. Bywał tam regularnie każdego lata od czerwca 1911 do 1914 roku, gdy wyruszył na front I wojny światowej. Kilkanaście lat później powrócił i ta wizyta stała się inspiracją do napisania „Panien z Wilka”, które zekranizował Andrzej Wajda.

Choć Iwaszkiewicz traktował właścicieli dworku jak przybrane wujostwo i przyznawał, że Byszewy odcisnęły na nim niezatarte piętno, nie wszyscy kojarzą wieś z pisarzem. Pracownicy Centrum Kultury i Ekologii w pobliskim Plichtowie postanowili to zmienić, stąd wziął się pomysł na nową pełnometrażową adaptację opowiadania „Panny z Wilka”. Film zatytułowano „Lato w Byszewach”, bo twórcom zależało, by nazwa wsi została zapamiętana. Zdjęcia powstały w dworku, w którym obecnie mieści się rodzinny dom dziecka.

Produkcję zrealizowano przy symbolicznym budżecie (udało się uzyskać 36 tysięcy złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”). Za reżyserię odpowiadała Karolina Lutczyn-Friedek – autorka dokumentów, aktorka filmowa i teatralna. Scenariusz napisał Michał Maj Wieczorek, instruktor z Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie, który zagrał też rolę Wiktora Rubena. Kostiumy i aranżacje scenograficzne to dzieło dyrektorki tej instytucji, Moniki Czubaczyńskiej-Szram. W obsadzie znaleźli się zarówno profesjonalni aktorzy, jak również amatorzy występujący w teatrach i wolontariusze.

Teraz osoby zaangażowane w powstanie filmu chcą, by w dworku w Byszewach znalazła się izba pamięci poświęcona Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. „Promujemy teren, promujemy naszą gminę. Myślę, że taka informacja, że Iwaszkiewicz był z nią związany, jest warta upublicznienia. Zresztą po wojnie przyczynił się do remontu dworu w Byszewach, utrzymywał kontakt z rodziną Plichtów do śmierci” – mówiła Monika Czubaczyńska-Szram na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Przedstawiciele centrum kultury w Plichtowie nawiązali współpracę ze spadkobiercami pisarza oraz Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawiskach. Zbierają książki, które pozwolą utworzyć Iwaszkiewiczową biblioteczkę. Rodzina Plichtów przechowuje wciąż zapiski, listy i fotografie związane z pobytem autora „Panien z Wilka” w Byszewach. Te materiały również mogłyby znaleźć się w planowanej przestrzeni.

Poniżej możecie zobaczyć pełnometrażowy film „Lato w Byszewach” zrealizowany na podstawie „Panien z Wilka”:

[am]
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy