Buczak, Chwedorczuk i Rudzka nominowane do Nagrody Literackiej Gryfia 2021

8 listopada 2021

Jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia ogłosiło nazwiska pisarek nominowanych do tegorocznej edycji tego wyróżnienia. Szansę na statuetkę mają Dominika Buczak za „Dziewczyny z placu” (Wielka Litera), Sylwia Chwedorczuk za „Kowalską. Tę od Dąbrowskiej” (Marginesy) oraz Zyta Rudzka za „Tkanki miękkie” (W.A.B.).

Jedyna nagroda w Polsce przyznawana wyłącznie pisarkom ustanowiona została przez „Kurier Szczeciński”. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja Gryfii. Finał zostanie zorganizowany 11 grudnia w nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy placu Matki Teresy z Kalkuty 8 w Szczecinie.

Od 2020 roku nagroda znacznie obniżyła swoją wartość pieniężną. Laureatka otrzyma statuetkę i 10 tysięcy złotych. „Ubiegłoroczna edycja była specyficzna, ponieważ to była edycja pandemiczna, a to oznacza nie tylko restrykcje, inaczej funkcjonujące instytucje kultury, ale także to, że sponsorzy mają mniej pieniędzy. Wtedy nie wiedzieli, jak dalej potoczy się sytuacja ekonomiczna, więc wymagało to od nas jeszcze większego wysiłku niż zazwyczaj, ale udało się” – mówił w kwietniu tego roku członek kapituły, Alan Sasinowski, w wywiadzie wideo opublikowanym przez szczeciński Dom Kultury „13 Muz”.

Do tej pory Gryfię zdobyły: Magdalena Tulli, Zyta Oryszyn, Małgorzata Rejmer, Ewa Winnicka, Anna Janko, Katarzyna Boni, Martyna Bunda, Ula Ryciak i Agnieszka Dauksza. Wyboru tegorocznej zwyciężczyni dokona jury w składzie: Joanna Laprus-Mikulska (przewodnicząca), Berenika Lemańczyk, prof. Robert Cieślak, dr Konrad Wojtyła i Alan Sasinowski.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy