Amerykańscy pisarze chcą czytać tam, gdzie jeszcze nikt nie czytał

14 marca 2012


Amerykańscy pisarze w ramach projektu „No Perch” postanowili wykorzystać do czytania swoich tekstów przestrzenie, w których nikt wcześniej nie słyszał nigdy prozy lub poezji.

Wszyscy znużeni spotkaniami literackimi, na których autorzy monotonnym głosem czytają swoją twórczość w przyciemnionej i nieciekawej salce, powinni zainteresować się propozycją, na jaką wpadł amerykański krytyk, poeta i nauczyciel literatury, Aaron Pasek. Wraz z dwoma znajomymi postanowił animować eksperymentalną serię spotkań, na których pisarze czytają swoje utwory w nietypowych miejscach ? na złomowiskach, w sklepach czy chociażby, jak to miało miejsce w przypadku nowelistki Amelii Gray, siedząc z tyłu na jadącym motorze i trzymając się kierowcy.

„Miałem już dosyć oglądania ludzi czytających na podium” ? powiedział Pasek. „Tradycyjne odczyty są jak ćwiczenia w chodzeniu do kościoła.”

Wszystkie odczyty dokumentowane są na kamerze i umieszczane na oficjalnej stronie projektu. Najbliższy ma się odbyć w obserwatorium astronomicznym w Denver.

Poniżej możecie zobaczyć jak wypadają realizowane przez „No Perch” spotkania (wersja anglojęzyczna). Może któryś z polskich pisarzy skorzysta z podobnego rozwiązania?

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy