Agnieszka Dauksza laureatką nagrody Gryfia 2020 za „Jaremiankę”

24 października 2020

Agnieszka Dauksza, autorka biografii „Jaremianka”, opowiadającej o życiu jednej z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku, otrzymała tegoroczną Gryfię, Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki przyznawaną przez „Kurier Szczeciński”.

„’Jaremianka’ Agnieszki Daukszy to biografia, ale biografia wielowymiarowa, którą można czytać na wiele sposobów” – powiedziała podczas laudacji przewodnicząca jury, Joanna Laprus-Mikulska. „To złożony portret niezwykłej, lecz zapomnianej artystki Marii Jaremy. To opowieść o artystce totalnej. Maria Jarema była rzeźbiarką, malarką, graficzką, autorką kostiumów i scenografii, współzałożycielką Grupy Krakowskiej oraz teatrów Cricot i Cricot 2. Mówiono o niej: kobieta-awangarda. Agnieszka Dauksza podąża śladami swojej bohaterki jak wytrawna reportażystka” – dodała Laprus-Mikulska.

Jak zauważono w laudacji, z fragmentów wspomnień, rozmów, listów, dokumentów, wrażeń powstał fascynujący obraz jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci XX wieku, który przywraca ją do życia w zbiorowej pamięci. „Nie jest to łatwe zadanie w przypadku bohaterki, która wciąż się wymyka, nie tylko łamiąc stereotypy i schematy, ale nieustająco myląc tropy i unikając jednoznacznych odpowiedzi na pytanie, jaka naprawdę była. Autorka biografii nie daje się jednak zwodzić i konsekwentnie rzeźbi postać Jaremianki, umieszczając ją w wielu płaszczyznach” – powiedziała przewodnicząca jury.

Finał nagrody odbył się w piątek 24 października w szczecińskim domu kultury „Krzemień”. W związku z sytuacją epidemiologiczną z laureatką i przewodniczącą jury łączono się online.

„To jest dla mnie spore zaskoczenie, bo finalistkami są dwie świetne pisarki, które napisały bardzo mocne, rewelacyjne książki” – powiedziała Agnieszka Dauksza. „Ta nagroda, jak się domyślam, służy nie temu, by dzielić literaturę na kobiecą i męską, ale żeby stanowić tubę, która nagłośni, wesprze głosy kobiet”.

Do Gryfii nominowane były także Magdalena Grochowska za „W czasach zarazy” oraz Barbara Sadurska za „Mapę”. W tym roku wysokość nagrody wynosi 10 tysięcy. „Kurier Szczeciński” przyznał Gryfię już po raz dziewiąty. Wcześniej nagrodę otrzymały: Magdalena Tulli, Zyta Oryszyn, Małgorzata Rejmer, Ewa Winnicka, Anna Janko, Katarzyna Boni, Martyna Bunda i Ula Ryciak.

Poniżej możecie obejrzeć galę tegorocznej edycji nagrody Gryfia:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy