banner ad

Afera w Korei Południowej: wydawca sztucznie zawyżał sprzedaż książek

15 maja 2013

skandal wydawniczy w Korei Południowej
Prezes południowokoreańskiego wydawnictwa Jaeum & Moeum zrezygnował z pełnionej funkcji po tym, jak tamtejsza telewizja publiczna wyemitowała program, w którym pokazano manipulacje, jakich dopuszczano się w firmie, aby wywindować premierowe książki na listy bestsellerów.

Twórcy programu nadawanego na kanale SBS poinformowali, że trzy powieści opublikowane w ostatnim czasie nakładem Jaeum & Moeum były składowane na magazynach wydawnictwa i księgowane w finansach firmy jako sprzedane. Wszystko po to, aby książki mogły znaleźć się wysoko na listach bestsellerów.

Swego oburzenia nie krył autor jednej z wymienianych w programie powieści, Hwang Sok-Yong, który zażądał zdjęcia jego tytułu z półek i anulowania umowy, jaką podpisał wcześniej z Jaeum & Moeum. „Napisałem tę książkę z okazji 50-lecia mojej kariery literackiej” ? powiedział. „Skandal z magazynowaniem jest obraźliwy dla mojej kariery, to bardzo upokarzające mieć powieść zamieszaną w takie czyny.”

Pełniący w wydawnictwie funkcję prezesa Kang Byung-chul przyznał się do wykroczenia i ustąpił ze stanowiska. Stowarzyszenie Koreańskich Wydawców wystosowało oświadczenie, obiecując większą samokontrolę, jednak szef Koreańskiego Instytutu Badania Rynku Wydawniczego, Han Ki-ho, jest sceptyczny, czy takie deklaracje cokolwiek pomogą. „Znam wielu wydawców, którzy mają na swoim koncie więcej brudnych sztuczek niż Jaeum & Moeum” ? powiedział w rozmowie z „Korea Times”.

Jak wyjaśnia, proceder, jakiego dopuszczano się w Jaeum & Moeum to dowód desperackich działań marketingowych, podejmowanych przez wydawców w trudnym dla książek okresie. „To pokazuje stan koreańskiego rynku wydawniczego, który stał się czarną dziurą, zasysającą wszystko za wyjątkiem książek posiadających status bestsellerów.” Według danych zebranych przez Stowarzyszenie Koreańskich Wydawców w zeszłym roku do południowokoreańskich księgarń trafiło 39 767 nowych tytułów o łącznym nakładzie 86,97 miliona egzemplarzy. To pierwszy raz od 2000 roku, kiedy liczba ta nie przekroczyła progu 100 milionów sztuk.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy