Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)

Zdarzyło się pierwszego wrześniaAutor: Pavol Rankov
Tłumaczenie: Tomasz Grabiński
Wydawnictwo: Słowackie Klimaty
Rok wydania: marzec 2013
Tytuł oryginału:
Rok wydania oryginału:
Oprawa: miękka
Format:
Liczba stron: 468
ISBN 978-83-928051-9-9

Kup książkę w księgarni Czeskieklimaty
Kup książkę w księgarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

Pierwszy września 1938 roku. Basen w Levicach gdzieś w centrum Europy. Trzech nastolatków ? Węgier, Czech i Żyd ? organizuje prywatne zawody pływackie. Nagrodą dla zwycięzcy będzie prawo do ubiegania się o względy pięknej rówieśniczki Márii. Peter, Jan i Gabriel nie wiedzą jednak, że ich wyścig będzie trwał przez kolejne 30 lat. Młodzieńcza miłość zmieni życie całej czwórki. Fascynacji jedną kobietą nie przerwą ani wojna, ani pierwsze dwie dekady komunistycznych rządów w Czechosłowacji, choć historia i polityka wystawią ich przyjaźń na ciężką próbę.

Losy głównych bohaterów przeplatają humorystyczne epizody, w których gościnnie pojawiają się autentyczne postaci historyczne takie jak Miklós Horthy, Jozef Tiso, Klement Gottwald czy Iwan Koniew.

Najlepsza słowacka książka ostatnich lat, uhonorowana Europejską Nagrodą Literacką 2009 r. oraz Nagrodą Czytelników dziennika ?SME?. Tłumaczona na język czeski, węgierski i chorwacki, w 2010 r. trafiła na deski Słowackiego Teatru Narodowego.

„Epicka wizja Europy Środkowej, która ? jak wszystko w tym miejscu świata ? jest zarazem okrutna, dramatyczna, śmieszna i pełna absurdu.”
Olga Tokarczuk

Wyszehradzki charakter publikacji powoduje, że w promocję zaangażowały się Instytuty Kulturalne Słowacji, Węgier i Czech co zdarzyło się po raz pierwszy w historii. Szczególnie, że w tym roku 75. rocznicę zajęcia przez Niemcy Sudetów (1.IX.1938) oraz 45. rocznicę Praskiej wiosny.

Materiały o książce:

Fragment powieści „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”