Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej
Autor: Richard Fari?a
Tłumaczenie: Tomasz Kłoszewski
Posłowie: Tomasz Kłoszewski
Wydawnictwo: Officyna
Rok wydania: maj 2014
Tytuł oryginału: Been Down So Long It Looks Like Up to Me
Rok wydania oryginału: 1966
Oprawa: miękka
Format: 125 x 205 mm
Liczba stron: 320
ISBN 978-83-62409-35-8
Opis:
Jedna z najważniejszych powieści amerykańskich lat 60, wydana w 1966 roku przez Random House. Zabawny i przenikliwy obraz uniwersyteckiego campusu ogarniętego rebelianckim wrzeniem. Psychodeliczna podróż przez świat, w którym jak w alchemicznym tyglu zmieszane są erotyka i narkotyki, gargantuiczne obżarstwo i asceza, nauka i rewolucja, kłamstwo i prawda. Komiczna i pikarejska akcja tej powieści, opartej na osobistych doświadczeniach autora z czasów studiów i z licznych podróży, rozgrywa się na Zachodzie USA, na ogarniętej rewolucją Kubie i na pewnym uniwersytecie w stanie Nowy Jork. Główny bohater, porte parole autora, nosi znaczące, nieco go alienujące i przywodzące na myśl Yossariana z „Paragrafu 22” nazwisko: Gnossos Pappadopoulis ? i nie jest to jedyne podobieństwo do arcydzieła Josepha Hellera.
„Wszystko się spieprzyło…” to także mistrzowski portret czasów beat generation, w których wyrośli Jack Kerouac i Ken Kesey. Literacka rewelacja, której hołd oddał najwybitniejszy amerykański pisarz drugiej połowy XX wieku, Thomas Pynchon, dedykując swoją „Tęczę grawitacji” Farinie i pisząc przedmowę do nowego wydania jego powieści. Pynchon powieść Fariny nazwał m.in. chóralnym ?alleluja?, ?utworem granym przez dwustu muzyków w idealnej tonacji? To prześmieszna, mrożąca krew w żyłach, erotyczna, głęboka, szalona, piękna i jednocześnie oburzająca powieść?. Farina napisał ją podczas studiów na Cornell University, a tytuł zaczerpnął z napisanego w 1928 bluesa „I Will Turn Your Money Green”, którego autorem był Furry Lewis. Piosenka ta była wielokrotnie nagrywana przez różnych wykonawców, a Farina sam nagrał ją z Erikiem von Schmidtem w roku 1963. Motywy z tego utworu i jego tytuł wykorzystał także Jim Morrison i zespół The Doors. „Wszystko się spieprzyło…” jest dziś klasyczną pozycją dla wszystkich amatorów lat sześćdziesiątych i literatury kontrkulturowej. W roku 1970 na duży ekran powieść przeniósł Jeffrey Young.
„Chóralne alleluja, utwór grany przez dwustu muzyków w idealnej tonacji? To prześmieszna, mrożąca krew w żyłach, erotyczna, głęboka, szalona, piękna i jednocześnie oburzająca powieść” ? Thomas Pynchon.
Materiały o książce:
Fragment powieści „Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej” Richarda Fari?y
14 najważniejszych zapowiedzi książkowych 2014 roku ? literatura zagraniczna