Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

Autor: Tennessee Williams
Tłumaczenie: Jacek Poniedziałek
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: wrzesień 2012
Tytuł oryginału: A Streetcar Named Desire
Rok wydania oryginału:
Oprawa: miękka
Format: 144 x 205 mm
Liczba stron: 376
ISBN 978-83-240-2221-2

(premiera 3 września)

Opis:

Literacki, sceniczny i filmowy fenomen w drapieżnym przekładzie Jacka Poniedziałka

Przy życiu trzymają ich iluzje. Chance Wayne wierzy, że może przechytrzyć czas i marzy o wielkiej karierze aktorskiej. Tom ma dość gwiazd filmowych przeżywających przygody za zwykłych ludzi i układa scenariusz swojego życia z dala od matki i siostry. Były pastor Lawrence Shannon w żadnej z życiowych ról nie znajduje spełnienia. Blanche Dubois, chcąc oczarować innych, nie mówi prawdy, lecz jedynie to, co – jak uważa – powinno nią być. Margaret, by swe kłamstwa przemienić w rzeczywistość, nie cofnie się przed niczym.

Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera tworzy szokująco aktualne studium zakłamania, rozpadu więzi międzyludzkich i upadku wartości rodzinnych. Bohaterów Tennessee Williamsa nękają niespełnione ambicje i wspomnienia o dawnej świetności. Zmagają się z uzależnieniami, tłumioną seksualnością i lękiem przed wyobcowaniem. Walczą przede wszystkim z własnymi słabościami.

Ekranizacje sztuk Williamsa, z niezapomnianymi kreacjami Marlona Brando, Elizabeth Taylor czy Paula Newmana, zdobyły łącznie 25 nominacji do Oscarów. Współczesnego przekładu pięciu najważniejszych dramatów dokonał Jacek Poniedziałek – aktor, reżyser i autor wielu tłumaczeń, m.in. Aniołów w Ameryce Tony’ego Kushnera i Kruma Hanocha Levina.

Materiały o książce:

Nadciąga „Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty” Tennessee Williamsa – zapowiedź