Nadciąga „Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty” Tennessee Williamsa

7 sierpnia 2012


3 września nakładem wydawnictwa Znak ukaże się pięć najważniejszych dramatów Tennessee Williamsa zebranych w tomie „Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty”.

Najważniejszym utworem w książce jest oczywiście tytułowy „Tramwaj zwany pożądaniem”, ponadczasowa historia Blanche Dubois, rozchwianej emocjonalnie, starzejącej się nauczycielki, która szukając swojego miejsca na świecie przybywa do Nowego Orleanu, aby odwiedzić własną siostrę. Kobieta wprowadza swą obecnością napięcie i erotyczny niepokój, wytrącając z równowagi swego prostackiego szwagra i wchodząc z nim w tragicznie zakończony konflikt.

Sztuka, wystawiona po raz pierwszy na Broadwayu w grudniu 1947 roku, cieszyła się ogromnym powodzeniem i ugruntowała pozycję Williamsa jako wybitnego dramaturga. W 1951 roku doczekała się filmowej adaptacji w reżyserii Elii Kazana z Marlonem Brando w roli Stanleya Kowalskiego, a w następnych latach również opery, baletu oraz dwóch obrazów telewizyjnych. Łącznie wszystkie ekranizacje sztuk Williamsa zdobyły 25 nominacji do Oscarów.

Bohaterów dramatów Williamsa przy życiu trzymają ich iluzje. Chance Wayne wierzy, że może przechytrzyć czas i marzy o wielkiej karierze aktorskiej. Tom ma dość gwiazd filmowych przeżywających przygody za zwykłych ludzi i układa scenariusz swojego życia z dala od matki i siostry. Były pastor Lawrence Shannon w żadnej z życiowych ról nie znajduje spełnienia. Blanche Dubois, chcąc oczarować innych, nie mówi prawdy, lecz jedynie to, co – jak uważa – powinno nią być. Margaret, by swe kłamstwa przemienić w rzeczywistość, nie cofnie się przed niczym.

Autor tworzy szokująco aktualne studium zakłamania, rozpadu więzi międzyludzkich i upadku wartości rodzinnych. Bohaterów nękają niespełnione ambicje i wspomnienia o dawnej świetności. Zmagają się z uzależnieniami, tłumioną seksualnością i lękiem przed wyobcowaniem. Walczą przede wszystkim z własnymi słabościami.

Współczesnego przekładu pięciu najważniejszych dramatów Williamsa zebranych w książce, która ukaże się we wrześniu nakładem wydawnictwa Znak, dokonał Jacek Poniedziałek – aktor, reżyser i autor wielu tłumaczeń, m.in. „Aniołów w Ameryce” Tony’ego Kushnera i „Kruma” Hanocha Levina.

„Tennessee Williams odważnie szedł pod prąd” – powiedział Andrzej Chyra, który sam miał okazję wcielić się w głównego bohatera „Tramwaju…” na deskach francuskiego teatru. „Choć powstało tyle wspaniałych spektakli i ekranizacji, jego dramaty wciąż chce się odkrywać na nowo. Wciąż chce się w nich grać.”

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi