banner ad

Stanęła naga… Powieść nieskończona

Autor: Władysław Broniewski
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Rok wydania: styczeń 2013
Tytuł oryginału: Stanęła naga
Rok wydania oryginału: 2013
Oprawa: twarda
Format: 137 x 205 mm
Liczba stron: 456
ISBN 978-83-62467-50-1

Kup książkę na stronie wydawnictwa

Opis:

Pragnienie napisania powieści nie opuszczało Broniewskiego niemal przez całe życie. Nosił ją ?w głowie?, przelewał na papier, niszczył i znów do niej wracał.

Z tych zmagań pozostały niepublikowane dotąd fragmenty: kilka opowiadań, satyryczne historyjki wojskowe, reportaże literackie, urywki dramatu, proza poetycka. Zaskakująca metaforyka, cięty dowcip, sugestywnie kreślone postacie ujawniają melancholijny temperament autora. Są świadectwem lęków, marzeń i rozczarowań.

W „Stanęła naga…” proza została wzbogacona o materiały biograficzne. Niedrukowane wcześniej listy, notatki z „Pamiętnika”, zapomniane dokumenty z czasów wojny polsko-bolszewickiej i międzywojnia. W efekcie otrzymujemy niezwykły portret Władysława Broniewskiego…

Władysław Broniewski ? najwybitniejszy polski poeta proletariacki, tworzył w nurcie poezji rewolucyjnej, tłumaczył literaturę rosyjską i niemiecką. Walczył w Legionach Piłsudskiego i armii Andersa. W 1925 roku wraz z S. Standem i W. Wandurskim opublikował „Trzy salwy”, pierwszy polski manifest poetów proletariackich. Jego bodaj najsłynniejszym utworem jest napisany w kwietniu 1939 roku apel do narodu pt. „Bagnet na broń”.

Materiały o książce:

Fragment książki „Stanęła naga? Powieść nieskończona” Władysława Broniewskiego