Gry jaskółek

gry-jaskolekScenariusz i rysunki: Zeina Abirached
Tłumaczenie: Marzena Sowa
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: grudzień 2014
Tytuł oryginału: Mourir partir revenir. Le jeu des hirondelles
Rok wydania oryginału: 2007
Oprawa: miękka
Format: 160 × 240 mm
Liczba stron: 192
ISBN 978-83-64858-05-5

Kup komiks na stronie wydawnictwa

Opis:

Zeina Abirached o genezie powstania komiksu:

„W kwietniu 2006 roku na internetowej stronie Francuskiego Narodowego Instytutu Audiowizualnego (INA) natknęłam się na reportaż nakręcony w Bejrucie w 1984 roku. Dziennikarze zadawali pytania mieszkańcom ulicy znajdującej się na linii demarkacyjnej przecinającej miasto na dwie części. Pewna kobieta, zablokowana przez bombardowania w swoim przedpokoju powiedziała coś, co mną wstrząsnęło: 'Wie pan co? Myślę, że mimo wszystko, być może, mniej więcej, jesteśmy tutaj bezpieczni’.

Ta kobieta to była moja babcia”.

Kiedy Zeina się rodziła wojna domowa w Libanie trwała już sześć lat i stała się czymś normalnym w życiu jej rodziny. Bejrut był wtedy przecięty na pół ? wschodnią cześć zamieszkiwali chrześcijanie, zachodnią muzułmanie ? barykadami z cegieł i worków z piaskiem, a mieszkańcu żyli w ciągłym strachu przed kolejnymi bombardowaniami i ukrytymi w mieście snajperami.

Kiedy pewnego razu rodzice Zeiny nie wrócili z wyprawy na drugą stronę miasta ich sąsiedzi postanowili zaopiekować się nią i jej bratem, urządzajac im gry i zabawy, lekcje gotowania, opowiadając o życiu. W tej dramatycznej sytuacji, pod ciągłym ostrzałem, chcieli stworzyć miejsce, w którym dzieci będą czuły się bezpiecznie ? dom.

W ?Grze jaskółek? urodzona w 1981 roku Zeina Abirached wraca do wspomnień z tamtego czasu, snując opowieść o rodzinie, wspólnocie i sile, jaka z nich płynie. Jej komiks przetłumaczono na wiele języków i często porównuje się go do ?Persepolis? Marjane Satrapi.

Materiał o komiksie:

„Kule latają nisko” – recenzja komiksu

Przykładowe plansze:

gry-jaskolek-1 gry-jaskolek-2

gry-jaskolek-3 gry-jaskolek-4

gry-jaskolek-5