banner ad

Książkowe wnęki – niezwykłe dioramy, które przydają domowej biblioteczce magii

17 lutego 2021

Kolekcja książek zgromadzona na regałach sama w sobie potrafi upiększyć mieszkanie. Domowej biblioteczce można jednak przydać jeszcze elementu magii. Służą do tego booknooki, czyli książkowe wnęki.

Booknoki to dioramy formatu książki, które wsuwa się między tomy na półkach. Wyglądają niczym przejścia do miniaturowych światów znajdujących się z tyłu za regałem. Pomysłowość osób, które tworzą takie rękodzieła, jest nieskończona. Booknooki mogą przypominać ulicę Pokątną z Harry’ego Pottera, futurystyczną alejkę z „Łowcy androidów”, wnętrze statku imperialnego z „Gwiezdnych wojen”.

Książkowe wnęki rozsławił japoński artysta o pseudonimie Monde, który zaprezentował swoje dzieła w 2018 roku podczas organizowanego w Tokio międzynarodowego festiwalu sztuki Design Festa. Zyskał duży rozgłos na całym świecie i rzeszę naśladowców, którzy zaczęli tworzyć podobne konstrukcje. Jeśli nie mamy talentu plastycznego, to na zakup booknooka musimy przeznaczyć od 200 do 1000 złotych, a nawet więcej – cena zależna jest od zastosowanych materiałów, te tańsze wykonane są z kartonów bądź odlewu, te droższe to misterna robota z drewna i innych tworzyw.

Poniżej możecie zobaczyć najbardziej fantazyjne książkowe wnęki, jakie zdobią regały czytelników na całym świecie:

 

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: galeria