J. K. Rowling

data urodzenia: 31 lipca 1965
kraj: Wielka Brytania
strona internetowa: http://www.jkrowling.com/

Biografia:

Rowling jest córką inżyniera lotniczego. Urodziła się w Yate, 16 km na północny wschód od Bristolu. Jako dziecko często pisała opowiadania fantasy, które później czytała swojej młodszej o dwa lata siostrze. Po ukończeniu nauki na Uniwersytecie w Exeter przeniosła się do Londynu i podjęła pracę w Amnesty International. Następnie przeprowadziła się z chłopakiem do Manchesteru. W 1990 roku, jadąc opóźnionym o cztery godziny pociągiem, przyszedł jej do głowy pomysł na opowieść o młodym chłopcu uczęszczającym do szkoły magii. Po powrocie do domu natychmiast zaczęła pisać, choć, jak twierdzi, te pierwsze strony w niczym nie przypominały ostatecznej książki. Kiedy pisała pierwsze rozdziały książki, zmarła jej matka, która od dziesięciu lat cierpiała na stwardnienie rozsiane.

Rowling przeniosła się do północnej Portugalii, gdzie uczyła angielskiego, wyszła za mąż w październiku 1992 roku i urodziła córkę w 1993 roku. 13 miesięcy i jeden dzień po ślubie Rowling odeszła od męża. Biografowie sugerują, że w trakcie trwania związku pisarka mogła doświadczyć przemocy domowej, choć bliższe szczegóły nie są znane. Wraz z córką i trzema rozdziałami Harry’ego Pottera w walizce powróciła do Wielkiej Brytanii i zamieszkała w Edynburgu, gdzie borykając się z depresją i brakiem finansów ukończyła wreszcie książkę, która ukazała się w czerwcu 1997 roku jako „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Wydawca obawiał się, że docelowi odbiorcy powieści, czyli młodzi chłopcy, mogą nie chcieć czytać książki napisanej przez kobietę, dlatego namówił Rowling do podpisania tomu inicjałami. „K” pochodzi od imienia babci pisarki, Kathleen, i sama Rowling nigdy go nie nosiła.

Seria o Harrym Potterze przyniosła Rowling ogromną popularność i duże zyski, czyniąc ją jedną z najbogatszych osób w kraju. Oprócz siedmiu podstawowych tomów, autorka napisała również trzy dodatkowe książeczki, o których wzmianki pojawiły się wcześniej w treści sagi. Były to: „Quidditch przez wieki”, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” oraz „Baśnie barda Beedle’a”.

W 2012 roku Rowling opublikowała swoją pierwszą powieść dla dorosłych, „Trafny wybór”. Książka ukazała się w 44 językach. W 2013 roku wydała z kolei pod pseudonimem Robert Galbraith rasowy kryminał pt. „Wołanie kukułki”. Kiedy prawda o autorstwie książki wyszła na jaw, została ona przetłumaczona na 37 języków.

Obecnie Rowling mieszka z drugim mężem i trójką dzieci w Edynburgu.

Książki:

2013 – Wołanie Kukułki (jako Robert Galbraith)
2012 – Trafny wybór
2008 – Baśnie barda Beedle’a (jako Bard Beedle)
2007 – Harry Potter i Insygnia Śmierci
2005 – Harry Potter i Książę Półkrwi
2003 – Harry Potter i Zakon Feniksa
2001 – Quidditch przez wieki (jako Kennilworthy Whisp)
2001 – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (jako Newt Scamander)
2000 – Harry Potter i Czara Ognia
1999 – Harry Potter i więzień Azkabanu
1998 – Harry Potter i Komnata Tajemnic
1997 – Harry Potter i Kamień Filozoficzny