Sztuka „Antoniusz i Kleopatra” Szekspira z Ralphem Fiennesem i Sophie Okonedo na żywo w kinach 6 grudnia

27 listopada 2018


W czwartek 6 grudnia w wybranych kinach będzie można zobaczyć kolejną, po prezentowanych w ostatnich latach „Hamlecie”, „Makbecie” czy „Juliuszu Cezarze”, sztukę Szekspirowską. W role królewskich kochanków w „Antoniuszu i Kleopatrze” wcielą się Ralph Fiennes i Sophie Okonedo.

Ralph Fiennes i Sophie Okonedo tworzą w „Antoniuszu i Kleopatrze” w reżyserii Simona Godwina gwiazdorską parę Szekspirowskich bohaterów. Za swoje role w tym spektaklu otrzymali właśnie Evening Standard Theatre Awards, najstarsze brytyjskie nagrody teatralne.

Wielka miłość i wielka polityka to splatające się wątki tego dzieła Williama Szekspira. Dramatopisarz zachował podstawowe fakty historyczne, opierając się prawdopodobnie na źródłach starożytnych tłumaczonych na angielski, m.in. „Żywotach sławnych mężów” Plutarcha. Jak zwykle jednak miały one posłużyć do pokazania ludzkich namiętności i ich wpływu na losy jednostek i całych narodów. Kluczową postacią okaże się piękna królowa Kleopatra.

Cezar i jego zabójcy nie żyją (tę część historii Rzymu odmalował Szekspir w dramacie „Juliusz Cezar”). Rządy sprawuje jedyny ocalały, generał Marek Antoniusz, ale o władzę upomina się spadkobierca Cezara ? Oktawian, wnuk siostry Juliusza i jego adoptowany syn. Tymczasem na pograniczu cesarstwa, w Egipcie, rozkwita romans Antoniusza i Kleopatry, który u Szekspira przybiera postać chorobliwego uzależnienia wojownika od miłości namiętnej królowej. W tragicznej walce między oddaniem i obowiązkiem obsesja staje się katalizatorem wojny. Chłodny Oktawian ma przewagę nad kochankami, w których wcielają się Ralph Fiennes i Sophie Okonedo.

„W miarę jak się starzeję, Szekspir naprawdę do mnie przemawia. Być może dlatego, że mam większą perspektywę na życie, jego komplikacje i wybory” ? mówi Fiennes. „Zostałem wprowadzony w świat Szekspira, gdy byłem bardzo młody i zawsze czułem się w tej stylistyce, jak u siebie w domu. To było wyzwanie, ale zawsze mi się to podobało ? czytałem Szekspira, grałem go i oglądałem. Po prostu uważam, że jego analiza ludzkości jest niezrównana, a język ? nadzwyczajny”.

Spektakl reżyseruje Simon Godwin, który w poprzednich latach stworzył transmitowane do kin inscenizacje „Człowieka i nadczłowieka” (również z Ralphem Fiennesem), „Strategii gołych kawalerów” i „Wieczoru Trzech Króli”.

Transmisję na żywo zaplanowano w czwartek 6 grudnia o godzinie 20:00 w kinach studyjnych w: Warszawie (kino Praha), Wrocławiu (kino Nowe Horyzonty), Rzeszowie (Zorza), Krakowie (Kijów.Centrum), Katowicach (Kosmos), Elblągu (Światowid), Częstochowie (OKF Iluzja), Czechowicach-Dziedzicach (Świt) i Koninie (kino Centrum). O szczegóły dotyczące zakupu biletów trzeba pytać w kasach kin.

Przedstawienie trwa około 220 minut i wyświetlane będzie z polskimi napisami. Poniżej możecie zobaczyć oficjalny zwiastun „Antoniusza i Kleopatry” londyńskiego National Theatre:

Plakat promujący spektakl „Antoniusz i Kleopatra”:

fot. Johan Persson

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: teatr