Słuchowisko na podstawie „Popiołów” Samuela Becketta w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery na antenie Radiowej Dwójki

30 października 2019


W najbliższą sobotę 2 listopada Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje premierowe słuchowisko na podstawie „Popiołów” Samuela Becketta ? w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery. W obsadzie m.in. Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz.

Samuel Beckett napisał „Popioły” (oryg. „Embers”) po angielsku w 1957 roku. Tekst od razu pomyślany był jako słuchowisko radiowe ? w tym okresie Beckett uważał tę formę dramaturgiczną za bardzo interesującą. Po raz pierwszy spektakl emitowano 24 czerwca 1959 roku w trzecim programie BBC.

Sztuka irlandzkiego dramaturga to przejmujące studium samotności i zwątpienia ? Henry, czyli bohater grany przez Andrzeja Mastalerza, siedzi na brzegu morza, rozmawia, zapewne w myślach, z ojcem, później z żoną ? w jej rolę wcieliła się Katarzyna Dąbrowska. Jednostajny szum morza przecinają zadawnione spory, konflikty i odruchy, nie do zatarcia pomiędzy postaciami, nawet jeśli są już tylko wspomnieniem.

„Popioły” można interpretować na różne sposoby, najlepszą wskazówkę podsuwa jednak sam autor. Jack MacGowran ? aktor, dla którego Beckett pisał sztukę ? tak wspominał rozmowę z dramaturgiem: „Beckett powiedział mi, że kiedy dochodzę do fragmentu mającego kilka znaczeń, właściwym jest to najbardziej oczywiste. Przyznał mi, że nie tworzy symboli tam, gdzie ich nie ma, tylko tam, gdzie są widoczne. Powtarzał za Wattem: 'żadnych symboli tam, gdzie nie były one zamierzone’. W tym czasie był bardzo poirytowany badaczami szukającymi wszędzie symboli, którzy zdawali się stać mu nad głową”.

„Popioły” przetłumaczył, zaadaptował, a wreszcie wyreżyserował w Polskim Radiu Antoni Libera ? znakomity pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki i znawca twórczości irlandzkiego noblisty ? eksploatujący zawiłości pisarstwa Becketta również w korespondencji z samym twórcą.

Premiera „Popiołów” w „Wieczorze ze słuchowiskiem” w radiowej Dwójce odbędzie się w sobotę 2 listopada o godz. 19:00. Oprócz Katarzyny Dąbrowskiej i Andrzeja Mastalerza w adaptacji usłyszymy również w rolach epizodycznych Piotra Kozłowskiego jako nauczyciela i Małgorzatę Procherę jako córkę głównego bohatera ? Adę.

Na załączonym zdjęciu: Antoni Libera w trakcie nagrania „Popiołów” dla Polskiego Radia.

Tematy: , , , ,

Kategoria: słuchowiska