„Z dala od zgiełku” – nowa ekranizacja klasycznej powieści Thomasa Hardy’ego w lipcu w kinach

22 czerwca 2015

z-dala-od-zgielku-1
17 lipca do polskich kin wejdzie nowa ekranizacja klasycznej powieści dziewiętnastowiecznego pisarza Thomasa Hardy’ego. Reżyserem obrazu jest Thomas Vinterberg. Za adaptację książki odpowiada David Nicholls. Przy okazji premiery filmu wydawnictwo Nasza Księgarnia opublikuje wznowienie książki w filmowej okładce.

„Z dala od zgiełku” to jedna z najbardziej znanych powieści w historii literatury ? wciągająca i zachwycają historia o miłości. Mimo że rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej, pozostaje współczesna. Bathsheba Everdene to młoda dziewczyna, która dziedziczy farmę i musi stawić czoło trudnym życiowym wyborom. O jej względy walczą poczciwy farmer Gabriel Oak, sierżant królewskich dragonów, kobieciarz i hulaka Franciszek Troy oraz posiadacz ziemski, William Boldwood. Bathsheba mierzy się z własnymi namiętnościami i demonami, musi też zdecydować, czego tak naprawdę pragnie.

Bathsheba to złożona postać, której nie brakuje mądrości i humoru ? dlatego należy do jednej z najpopularniejszych postaci literackich w historii. To na jej cześć Suzanne Collins nazwała główną bohaterkę „Igrzysk śmierci” Katniss Everdeen. Powieść z 1874 roku po raz pierwszy zekranizowano w 1967 roku ? główną rolę zagrała Julie Christie.

Co takiego jest w bohaterach książki Hardy’ego, że po stu czterdziestu latach nadal się z nimi identyfikujemy? Uznany brytyjski pisarz i scenarzysta filmu, David Nicholls, mówi, że po prostu mają złożone osobowości: „Książka zawiera elementy tragedii, ale jednocześnie napisano ją z lekkością i wspaniale poprowadzono wątki romantyczne. Ta książka to hymn dla życia”.

Przełożenie powieści Hardy’ego na język filmu nie było dla Nichollsa łatwym zadaniem: „To jeden z moich ulubionych pisarzy, ale jego książki nie były ekranizowane tak często jak dzieła Jane Austen czy sióstr Brontë. To powieść wiktoriańska, ale ma w sobie coś ponadczasowego. Dylematy, przed którymi staje Bathsheba nie są nam obce”.

z-dala-od-zgielku-2

Nicholls postanowił snuć historię wokół rodzącej się przyjaźni między główną bohaterką, a pasterzem Gabrielem Oakiem. „Książka skupia się na tym, co sprawia, że małżeństwo jest udane. Pożądanie, które Bathsheba czuje do Troya? Bezpieczeństwo finansowe, które zapewnia Bollwood? A może przyjaźń i zaufanie, które łączą ją z Gabrielem?” – mówi Nicholls.

Sposób, w jaki zinterpretował powieść, przyciągnął do projektu Thomasa Vinterberga ? duńskiego reżysera i członka ruchu filmowego Dogma 95. Powieść Hardy’ego jest bardzo angielska, ale Duńczyk wyjaśnia, że zaintrygowała go kwestia przeznaczenia, którą poruszył pisarz. „Pisał o nim w bardzo interesujący sposób” – mówi Vinterberg i dodaje: „Bathsheba to piękna, cudowna kobieta ? w takich postaciach nietrudno się zakochać. Jest silna i niezależna, nie boi się stawić czoła mężczyznom, choć w tamtych czasach było to nieakceptowalne. Jednocześnie jest wrażliwa i pragnie miłości. To skomplikowana postać. Początkowo nie chce się zaangażować w związek z Oakiem, ale z biegiem czasu się otwiera i wreszcie przyznaje, że pragnie tego, czego my wszyscy”.

z-dala-od-zgielku-3

Bathsheba Everdene wyróżnia się na tle kobiet, żyjących w czasach wiktoriańskich. Nie dość, że odziedziczyła po wuju farmę, jest niezależna finansowo i wolna duchem, co czyni z niej dobrą kandydatkę na żonę, choć małżeństwo jej nie w głowie. „Bathsheba to niezwykła postać ? można się z nią identyfikować, a jednocześnie zmusza do refleksji. Bywa samolubna i próżna, ale jest też silna, piękna i fascynująca. Góruje nad wieloma postaciami literackimi ? osobiście wolę ją od Scarlett O’Hary” – zdradza Nicholls.

W roli Bathsheby producenci od początku widzieli Carey Mulligan. Aktorka przyznaje, że przeczytała książkę dopiero, gdy zaproponowano jej rolę. „Najpierw przeczytałam scenariusz i tak się nim zachwyciłam, że natychmiast sięgnęłam po dzieło Hardy’ego. To przepiękna książka. Podczas zdjęć często do niej zaglądaliśmy, gdy mieliśmy wątpliwości lub potrzebowaliśmy inspiracji” – mówi Mulligan i dodaje: „Zapamiętałam fragment, w którym Hardy porównuje Bathshebę do nowego dnia. Bardzo mi się to spodobało i stało się moim punktem odniesienia. Moja bohaterka to rewolucjonistka, bo wyróżnia się na tle innych kobiet i nie boi się kierować intuicją, choć nie oznacza to, że się nie waha i nie popełnia błędów. Jest tylko człowiekiem, ale nie żałuje swoich decyzji, tylko uczy się na błędach. Nie jest pozbawiona wad i to jest w niej najciekawsze”.

z-dala-od-zgielku-4

W rolę Gabriela Oaka, pierwszego z trzech zalotników głównej bohaterki, wcielił się belgijski aktor, Matthias Schoenaerts. O względy Bathsheby walczy też sierżant Troy, który próbuje ją uwieść. Flirtuje, kokietuje i na chwilę sprowadza bohaterkę na złą drogę. Gra go Tom Sturridge. Trzeci mężczyzna, który po otrzymaniu liściku z okazji Walentynek, traci dla kobiety głowę to William Boldwood, a wcielił się w niego Michael Sheen. W filmie zobaczymy też Juno Temple w roli Fanny Robin ? porzuconej przez Troya panny młodej.

Pisarz wsławił się pięknymi opisami wsi i realistycznym ujęciem życia poza wielkim miastem. Podkreślał swój związek z naturą i na kartach swoich powieści zawarł opisy zmieniających się pór roku, żniw i zwierząt. Autor stworzył Wessex ? fikcyjne hrabstwo inspirowane hrabstwem Dorset, znajdującym się na południowym zachodzie Anglii. Thomas Vinterberg uznał więc, że właśnie tam należało nakręcić film. „Lokalizacja była niezmiernie ważne. Przyroda, otaczająca bohaterów, jest istotnym elementem opowieści, dlatego zależało nam na tym, by pokazać taką wieś, jaką opisywał Hardy” – wyjaśnia Vinterberg. Odtworzenie życia na dziewiętnastowiecznej wsi było o tyle łatwiejsze, że Dorset do dziś pozostaje rejonem rolniczym, dlatego nie ma tam na przykład autostrad.

z-dala-od-zgielku-5

Jedną z ważniejszych scen filmu jest ta, w której Bathsheba i Gabriel kąpią owce. „W scenariuszu opisano ją w paru słowach, ale z kart powieści jasno wynikało, że ta chwila jest bardzo ważna dla bohaterów, dlatego pragnąłem ją pokazać w odpowiedni sposób. Podczas wspólnego kąpania owiec, Bathsheba i Gabriel są szczęśliwi. Sam motyw kąpieli ma charakter symboliczny” – mówi Vinterberg.

Aby oddać naturalność krajobrazu twórcy zrezygnowali z używania kamer cyfrowych na rzecz tradycyjnych. Reżyser podsumowuje, że pragnął wiernie przełożyć powieść na język filmu i pokazać piękną historię: „To fenomenalna historia o miłości i przeznaczeniu. Mam nadzieję, że widzowie dadzą się jej porwać”.

z-dala-od-zgielku-6

„Z dala od zgiełku” wejdzie na ekrany polskich kin 17 lipca. 15 lipca do księgarń trafi wznowienie powieści Thomasa Hardy’ego opublikowane przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu Thomasa Vinterberga:

fot. Alex Bailey / 20th Century Fox

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film