banner ad

„X-Men: Apocalypse” – Bryan Singer powraca z nowym filmem o mutantach

16 maja 2016

X-Men-Apocalypse-premiera-1
Po sukcesie „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” reżyser Bryan Singer ponownie wrócił do komiksowego uniwersum Marvela, aby opowiedzieć jeszcze jedną historię o słynnej drużynie superbohaterów. W „X-Men: Apocalypse” bohaterowie stawią czoło najpotężniejszemu mutantowi ze wszystkich ? tytułowemu Apocalypse.

Akcja nowego filmu o X-menach rozgrywa się w 1983 roku, w kolorowej epoce Michaela Jacksona, Boy George’a i Brooke Shields. Większość ludzi akceptuje mutanty, do czego przysłużyła się Raven/Mystique (w tej roli Jennifer Lawrence), która zapobiegła zabójstwu prezydenta i wojnie między mutantami a ludźmi. Teraz ta niebieskoskóra zmiennokształtna szuka celu w życiu i akceptacji. Stara się żyć w cieniu i unika bycia twarzą nowego świata, w którym ludzie i mutanci żyją w zgodzie. Taka odpowiedzialność jej ciąży i staje się szufladką, w której nie chce być zamknięta. Źle się czuje z łatką bohatera. Żyje według własnych zasad i chroni mutanty wykorzystywane i dyskryminowane przez ludzi.

X-Men-Apocalypse-premiera-2

Tymczasem Charles Xavier (James McAvoy) nie jest już złamanym i pozbawionym wiary człowiekiem, jakiego oglądaliśmy w „Przeszłości, która nadejdzie”. Teraz otaczają go genialni młodzi uczniowie i ma cel. Planuje stworzyć Instytut dla Utalentowanej Młodzieży, w którym młode mutanty mogą się uczyć panować nad swoją mocą. Wszystko się zmienia, gdy największe lęki Xaviera zaczynają się urzeczywistniać, a panowanie nad światem przejmuje zły mutant Apocalypse.

X-Men-Apocalypse-premiera-3

Postać Apocalypse’a znana jest wielbicielom serii komiksowej o X-menach już od 1986 roku. Urodzony prawie 5 tysięcy lat temu w starożytnych Egipcie uchodzi za pierwszego mutanta w historii, żyjącego w czasach, gdy ludzie nie mieli pojęcia o tego typu stworzeniach. Jako En Sabah Nur albo Pierwszy przemierzał świat, podżegając do wojen, aby przekonać się, który naród jest lepiej dostosowany do przetrwania. Posiadał niezwykłe moce, dzięki którym rządził jako bóg. Kiedy uznał, że jego obecność nie jest potrzebna, przechodził w stan hibernacji, czasem na całe wieki. Apocalypse (Oscar Isaac) wraca do życia w Kairze w 1983 roku po tysiącleciach spędzonych w grobowcu. Jest zniesmaczony kondycją ludzkości ? samochodami, hałasem, zanieczyszczeniami i groźbą atomową. Uważa je za dowody na upadek człowieka i postanawia oczyścić świat. Misja jest jedna: zabić najsłabszych i odbudować świat dla najsilniejszych. W tym celu zbiera czterech jeźdźców apokalipsy, którzy rozpętują na świecie prawdziwe piekło.

X-Men-Apocalypse-premiera-4

Jednym z jeźdźców zostaje Magneto (Michael Fassbender), najbliższy przyjaciel, a jednocześnie największy rywal Xaviera. Po nieudanej próbie zgładzenia prezydenta Stanów Zjednoczonych zniknął, a jego milczenie pozytywnie wpływa na integrację mutantów i ludzi. Kiedy Apocalypso powraca, Magneto wiedzie spokojne życie w niewielkim polskim miasteczku. Ma żonę, córeczkę i pracę w fabryce stali. Po tragicznym w skutkach starciu z miejscowymi władzami jego życie znów legnie w gruzach i zawładnie nim zło. Magneto dołącza do Apocalypse’a, a obok niego to samo czyni trójka innych mutantów, która żyła na marginesie, padając ofiarą ostracyzmu i dręczenia. Są to Psylocke, Angel i Storm. Psylocke (Olivia Munn) to telepatka i ninja. Kiedy ją poznajemy, jest ochroniarką Calibana. Storm (Alexandra Shipp) to sierota, która wychowała się na ulicach Kairu. W przyszłości stanie się członkinią X-Men, ale teraz przechodzi kryzys tożsamościowy i daje się namówić Apocalypse’owi. Czwarty jeździec to Angel (Ben Hardy), który ma skrzydła i potrafi latać. Jest silnym i doskonałym wojownikiem, który przywodzi na myśl wściekłych punkrockowców ? za dużo pije, żyje chwilą, niczym się nie przejmuje. Mieszka w Berlinie Wschodnim, gdzie jest mistrzem podziemnych walk w klatkach. Z radością przystaje na propozycję starożytnego mutanta.

X-Men-Apocalypse-premiera-5

Kiedy zagrożenie ze strony Apocalypse’a i jego jeźdźców staje się realne, Raven i profesor Xavier zbierają drużynę młodych X-Menów, z pomocą których pragną pokonać wroga, który wydaje się niepokonany. Do walki z Apocalypse stają w dużej mierze bohaterowie, którzy są dobrze znani widzom, ale poznamy ich młodsze wcielenia. Jean Grey (Sophie Turner) to obdarzona telepatią i telekinezą dziewczyna, która nie potrafiła panować nad swoimi mocami i dla dobra swojego i innych musiała znaleźć kogoś, kto otoczy ją opieką i nauczy kontrolowania swoich zdolności. Scott (Tye Sheridan), czyli Cyclops, to chudy i zakompleksiony nastolatek zapatrzony w starszego brata Alexa, który musi zaakceptować swoją moc i zapanować nad nią – absorbuje oczami otaczającą go energię (np. światło słoneczne, elektryczność) i wytwarza wiązki promieni laserowych o niszczącej mocy. Do uczniów należą też między innymi obdarzony niezwykła szybkością Peter Maximoff (Evan Peters) znany jako Quicksilver oraz posiadający niebieską skórę, żółte oczy i długi ogon Kurt Wagner (Kodi Smit-McPhee), czyli Nightcrawler. Jego super-moc to akrobatyczna zwinność i teleportacja. Po raz pierwszy zobaczymy też Jubilation Lee, czyli Jubilee, w którą wciela się Lana Condor. Jubilee potrafi tworzyć i wchłaniać eksplozje plazmatyczne. Słynie z żółtej peleryny i jest typową kalifornijską nastolatką z lat osiemdziesiątych ? lubi się śmiać i grać w gry wideo.

X-Men-Apocalypse-premiera-6

Bryan Singer przyznaje, że chociaż „Przeszłość, która nadejdzie”, dała mu dużo satysfakcji, nowy film jest jeszcze bardziej spektakularny. „Zrobiliśmy produkcję na jeszcze większą skalę. W poprzedniej części mieliśmy do czynienia z podróżami w czasie i robotami, a tym razem w grę wchodzi zniszczenie świata i postaci uważające się za bogów. Jednak najważniejsze jest serce i przesłanie ? efekty wizualne to tylko dodatek. Tym razem czeka was jeszcze większe widowisko” – mówi reżyser.

Jak młodzi mutanci, którzy musieli szybko dojrzeć, poradzą sobie z zagrożeniem ze strony Apocalypse’a i jego jeźdźców? O tym przekonamy się już 20 maja, kiedy film „X-Men: Apocalypse” trafi do polskich kin. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun:

Kilka przedpremierowych fragmentów filmu:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film