Polska premiera ekranizacji komiksu „Ghost in the Shell”

30 marca 2017


W piątek 31 marca do polskich kin wchodzi amerykańska ekranizacja kultowej mangi „Ghost in the Shell” Shirowa Masamune. W głównej roli w wysokobudżetowej produkcji wyreżyserowanej przez Ruperta Sandersa występuje Scarlett Johansson.

Akcja historii rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Główną bohaterką jest Major, jedyna w swoim rodzaju hybryda człowieka i cyborga, która staje na czele elitarnej jednostki Section 9 mającej za zadanie tropić i eliminować najbardziej niebezpiecznych przestępców. Major ze swoimi nadludzkimi możliwościami ? ludzkim mózgiem w sztucznym ciele, wydaje się być idealną kandydatką do zwalczania wyzwań nowego świata technologii, sztucznej inteligencji i cyberprzestępczości. W nim właśnie zupełnie nową postać przyjmuje zagrożenie terroryzmem, który teraz polega na hackowaniu mózgów – przejmowaniu kontroli nad ludzkimi umysłami i sterowaniu nimi. W trakcie przygotowań do stawienia czoła nowemu wrogowi Major odkrywa, że ona sama stała się ofiarą mistyfikacji: jej życie nie zostało bowiem ocalone z potwornego wypadku, ale wbrew jej woli skradzione. Jej walka, to teraz również batalia o odzyskanie swojej własnej przeszłości, dotarcie do osób, które stały za ingerencją w jej tożsamość i powstrzymanie ich zanim zastosują podobne praktyki wobec innych.

W tym futurystycznie wykreowanym świecie widać jak coraz bardziej zaciera się granica pomiędzy człowiekiem a maszyną, tym co ludzkie i sztucznie wykreowane. Ze swojej filozoficznej perspektywy „Ghost in the Shell” porusza niezwykle istotne kwestie, przed którymi staje współczesny człowiek. To między innymi pytania: co definiuje nas jako ludzi, na ile pozwalamy sterować sobą? A w szerszym kontekście – zagadnienia dotyczące tożsamości człowieka, wszechobecności komputerów i rozwoju sztucznej inteligencji.

Być może to ten właśnie wymiar kultowej japońskiej mangi pod tym samym tytułem, na podstawie której powstał scenariusz filmu, sprawił, że już wcześniej doczekała się ona adaptacji animowanych i fabularnych, została także przekształcona w powieść i grę wideo. Oryginalna manga z 1989 roku autorstwa Shirowa Masamune była inspiracją dla wielu twórców filmowych, między Stevena Spielberga, Jamesa Camerona i tandemu Wachowskich. Nic więc dziwnego, że hollywoodzcy producenci pokusili się o nową, wielkoekranową adaptację, pozwalającą wykorzystać zdobycze współczesnej kinematografii.

Scarlett Johansson („Avengers”, „Między słowami”) stoi na czele międzynarodowej obsady filmu, w której znaleźli się również Pilou Asb?k („Ben-Hur”, „Lucy”), Takeshi Kitano („Wesołych Świat pułkowniku Lawrence”), Juliette Binoche („Angielski pacjent”, „Czekolada”), Michael Carmen Pitt („Hannibal”), Chin Han („Dzień Niepodległości: Odrodzenie”), Danusia Samal (serial „Tyran”), Lasarus Ratuere (serial „Terra Nova”), Yutaka Izumihara („Niezłomny”) oraz Tawanda Manyimo („The Rover”).

Producentami filmu są Avi Arad, Ari Arad, Steven Paul i Michael Costigan. W roli producentów wykonawczych wystąpili Tetsu Fujimura, Mitsuhisa Ishikawa, Jeffrey Silver oraz Yoshinobu Noma. Scenariusz autorstwa Jamie Mossa, Williama Wheelera i Ehrena Krugera powstał na podstawie oryginalnego japońskiego komiksu „Ghost in the Shell” autorstwa Shirowa Masamune. Reżyserem filmu jest Rupert Sanders („Królewna Śnieżka i Łowca”).

W ekipie twórców filmu znaleźli się również między innymi: autor zdjęć Jess Hall („Cudowne tu i teraz”), scenograf Jan Roelfs („Gattaca”), nadzorujący efekty specjalne Guillaume Rocheron („Życie Pi”, „Godzilla”), montażyści Neil Smith i Billy Rich oraz kompozytor muzyki Clint Mansell („Czarny łabędź”, „Requiem dla snu”). Kostiumy są autorstwa tandemu Kurt and Bart („Igrzyska śmierci: Kosogłos”, „Witaj w klubie”). Za efekty specjalne do filmu odpowiedzialny był pięciokrotny laureat Oscara Sir Richard Taylor oraz jego zespół WETA Workshop („Władca pierścieni”, „Hobbit”).

Przy okazji premiery filmu zapowiedziano na wiosnę 2018 roku nową antologię komiksową rozgrywającą się w świecie „Ghost in the Shell”, którą pod okiem Shirowa Masamune stworzą cenieni zachodni twórcy.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Ghost In The Shell”:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film