banner ad

Hołd dla pierwszej miłości nakręcony na taśmie 16 mm. Film „Falcon Lake” na motywach komiksu Bastiena Vivèsa od 20 października w kinach

26 września 2023

20 października Aurora Films wprowadzi do polskich kin film „Falcon Lake” zrealizowany na motywach niewydanego jeszcze w Polsce komiksu Bastiena Vivèsa zatytułowanego „Une sœur”. Nakręcony na taśmie 16 milimetrów reżyserski debiut aktorki Charlotte Le Bon to zabawny, ale i nieco melancholijny hołd dla pierwszej miłości.

Letnie wakacje to dla nastolatków chwile pełne beztroski, nowych doświadczeń i pierwszych niewinnych flirtów. Zwłaszcza w tak sielankowych miejscach, jak położone nad jeziorem domki, gdzie czas wraz z rodzinami spędzają Bastien i Chloé (w tych rolach Joseph Engel oraz Sara Montpetit). Pomimo, że dzieli ich różnica wieku między parą młodych bohaterów stopniowo zaczyna budować się wyjątkowa więź.

Szesnastoletnia dziewczyna staje się dla młodszego o dwa lata chłopca kimś w rodzaju życiowej przewodniczki. Zabiera go na imprezy, przedstawia swoim nieco starszym znajomym, sprawiając tym samym, że nieśmiały z początku Bastien powoli się otwiera. Napięcie, jakie daje się wyczuć między bohaterami, podszyte jest z jednej strony ciekawością, zwłaszcza gdy Chloé opowiada przesiąknięte grozą historie, z drugiej – erotyczną fascynacją. Z każdym wspólnie spędzonym dniem, odbytą rozmową, spróbowaniem czegoś nowego więzy między nastolatkami tylko się zacieśniają.

„Falcon Lake” to inicjacyjna opowieść o pierwszej miłości, przyjaźni i… duchach. Historia skupia się na tym momencie w życiu, kiedy wszystko czuje się mocniej i intensywniej. Za reżyserię odpowiada Charlotte Le Bon, która do tej pory jako aktorka zagrała w filmach takich reżyserów jak Robert Zemeckis, Lasse Hallström czy Sean Ellis. Le Bon od dawna wyraża się artystycznie również przez malarstwo i rysunek. Jak mówi, zawsze chciała opowiadać historie za pomocą obrazów. Reżyserowanie jest więc logiczną kontynuacją tych pasji. Miłość do kina gatunkowego zaowocowała pierwszą reżyserską próbą w postaci krótkometrażowego „Hotel Judith”, który miał premierę w Cannes w 2018 roku. To właśnie na Lazurowym Wybrzeżu Le Bon pokazała też swój pełnometrażowy debiut – „Falcon Lake”.

„Ten film flirtuje z kodami gatunkowymi. Myślę, że to mieszanka wielu rzeczy” – przyznaje Le Bon. „Nie mam zbyt dobrych wspomnień z okresu nastoletniego. Byłam bardzo samotną nastolatką – nie potrafiłam znaleźć grupy, do której mogłabym się dopasować. Byłam naprawdę samotna i trochę depresyjna” – dodaje.

„Często w kinie, gdy oglądamy filmy o nastolatkach, albo wszystko jest urocze i niewinne, albo są narkotyki i prostytucja. Tymczasem często jest coś innego pośrodku, gdy bywa naprawdę mrocznie i trudno określić emocje, które nami targają. Myślę, że świat, który stworzyłam – jego osobliwość – jest sposobem na odzwierciedlenie tego, co działo się we mnie, gdy byłam nastolatką” – wyjaśnia reżyserka.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Falcon Lake”:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film