„Dzieci północy” na podstawie powieści Rushdiego wchodzi na ekrany kin

22 października 2012


2 listopada na światowe ekrany kin wchodzi film „Dzieci północy”, będący ekranizacją znanej powieści Salmana Rushdiego o tym samym tytule.

„Dzieci północy” to epicka historia z elementami realizmu magicznego, traktująca o powojennej historii Indii. Na tle autentycznych wydarzeń rozgrywa się opowiedziana przez Salima Sinai saga rodzinna o tzw. dzieciach północy, urodzonych w chwili uzyskania niepodległości przez Indie, 15 sierpnia 1947 roku, między północą a pierwszą w nocy. Są one obdarzone wyjątkowymi mocami telepatycznymi. Główny bohater i narrator postanawia dotrzeć do nich wszystkich. Jak się później okaże, ich dalsze losy będą ściśle związane z historią kraju.

Opublikowana przed trzydziestoma laty książka sprawiła, że Rushdie stał się literacką gwiazdą. „Dzieci północy” zdobyły nagrodę Bookera, w 1993 roku zaś powieść wyróżniono Bookerem Brokerów, czyli uznano ją za najlepszą książkę spośród wszystkich nagrodzonych w mijającym ćwierćwieczu.

Jak zwykle w historii napisanej przez Rushdiego, prawdzie historycznej towarzyszy fikcja, a postacie autentyczne spotykają się z wytworami imaginacji pisarza. Książka wywołała skandal oraz ostre protesty, gdyż niepochlebnie sportretowano w niej Indirę Gandhi.

Decyzję o realizacji kinowej wersji „Dzieci północy” podjęto w 2008 roku. Scenariusz do filmu napisał sam Rushdie. Autor spędził dwa lata przekształcając 600-stronnicową powieść w 130-stronnicowy scenariusz.

Kontrowersyjna otoczka wokół powieści sprawiła, że do realizacji obrazu podchodzono z należytą ostrożnością. Sprawy nie ułatwiał fakt, że reżyserka, Deepa Mehta, naraziła się swym rodakom Hindusom poprzednimi produkcjami. Aby uniknąć ewentualnych protestów, jakich spodziewano się na wieść o rozpoczęciu prac nad filmem, wszystkie osoby związane z produkcją musiały podpisać klauzulę poufności.

„Dzieci północy” miały swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto we wrześniu 2012 roku. 2 listopada film pojawi się na ekranach kin w USA i Kanadzie, w grudniu będzie go można obejrzeć w Wielkiej Brytanii oraz w Indiach. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Dzieci północy”:

Tematy: , , , ,

Kategoria: film