5 najdziwniejszych gadżetów literackich

9 lipca 2012

Coraz częściej popularna książka lub autor obok funkcji literackiej pełni również rolę produktu, który można sprzedawać na wszelkie możliwe sposoby. Obecnie można kupić już nie tylko koszulki, kubki i perfumy, ale również inne, często bardzo dziwne produkty, związane z ulubionymi pisarzami. Poniżej przedstawiamy pięć najbardziej absurdalnych gadżetów, jakie zrobiono z myślą o miłośnikach literatury. Na szczęście większość z nich nie jest już (albo nigdy nie była) dostępna w szerszej dystrybucji.

1. Tabliczka Ouija z Sylvią Plath

Wprawdzie poetka napisała kiedyś wiersz zatytułowany „Ouija”, przedmiot sprzedawany do niedawna przez użytkownika LitDead na Etsy (obecnie nie jest już dostępny w sprzedaży) wydaje się być produktem dla ludzi o wyjątkowo czarnym poczuciu humoru. Tabliczka służąca do kontaktów z duchami nie tylko zawiera wizerunek poetki, ale ? co dziwniejsze ? wskaźnik do odczytywania liter wykonany został w kształcie? kuchenki gazowej (Plath popełniła samobójstwo wkładając głowę do piekarnika w kuchence z odkręconym gazem).

2. Harry Potter i wibrująca miotła

Firma Mattel, wzorując się na przedmiocie znanym z książek o Harrym Potterze, wyprodukowała „czarodziejską” miotłę na baterię model „Nimbus 2000”. Szczególne zaciekawienie wzbudziła jedna z funkcji: miotła wibrowała. Do legendy przeszły już komentarze klientek Amazona, które dokonany zakup zadowolił we wszelkim tego słowa znaczeniu. „Jestem 32-latką i cieszę się z jazdy na miotle tak samo jak moja 12-letnia i 7-letnia córka.” Albo: „Kiedy moja 12-letnia córka poprosiła o to na urodziny, to zastanawiałam się, czy nie jest aby za stara na tego typu zabawki, ale ona wydaje się to uwielbiać. Jej przyjaciółki też! Godzinami bawią się tą wspaniała zabawką w swojej sypialni. Moja najstarsza córka (17 lat) też bardzo ją lubi!”

3. Gra planszowa „Lęk i Odraza”

Gra planszowa inspirowana książką Huntera S. Thompsona „Lęk i Odraza w Las Vegas”. Zaprojektowany przez artystę Jonathana Baldwina zestaw zawiera plastikowe buteleczki z wszelkimi możliwymi używkami (m.in. środki depresyjne, halucynogeny), planszę oraz karty aktywności z poleceniami typu: „Gdy jedna osoba włączy i wyłączy światło, spróbuj złapać trzy miękkie obiekty rzucone w twoją stronę”. I chociaż większość substancji była fałszywa, a gra nie była wyprodukowana na masową skalę, można było zamówić sobie egzemplarz u artysty za sumkę 3,5 tysiąca dolarów.

4. Replika tronu z „Gry o tron”

Wykonana z ręcznie malowanego włókna szklanego i żywicy odpornej na ogień, ponad 150-kilogramowa replika tronu z adaptacji powieści „Gra o tron”. Mierzące ponad dwa metry wysokości siedzisko królów kosztuje 30 tysięcy dolarów. Przy zakupie trzeba jednak również uwzględnić koszty przesyłki, które w tym przypadku wynoszą kolejne 1,8 tysiąca.

5. Majtki z Edwardem ze „Zmierzchu”

Fanowsko wykonane majtki dla osób prowadzących bloga o popularnym cyklu książek Stephenie Meyer. Podobizna Edwarda nie widnieje jedynie z przodu w miejscu przyrodzenia, ale również po stronie wewnętrznej, w kroku. Pomysł okazał się na tyle rewolucyjny, że niektórzy domagali się wprowadzenia produktu do sprzedaży. Jak na razie żaden z producentów nie podjął się wyzwania.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia