banner ad

Wystawa prezentująca dokonania Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego w Bibliotece Narodowej

25 listopada 2014

Jerzy-Giedroyc-wystawa-BN
W poniedziałek 24 listopada o godzinie 19:00 w Gmachu Głównym Biblioteki Narodowej odbył się wernisaż wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki 'Kultury'”. Wystawę można będzie oglądać do końca grudnia.

Wystawa prezentuje ważną część dziedzictwa Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego w 60. rocznicę powstania serii wydawniczej Biblioteka „Kultury” – jednej z najważniejszych kolekcji w dziejach kultury polskiej po II wojnie światowej. Pierwsze tomy z tej serii ukazały się z początkiem 1953 roku, należały do nich m.in.: „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza, „Rok 1984” George Orwella i „Zniewolony umysł” Czesława Miłosza.

W Bibliotece „Kultury” wydawane były teksty pisarzy polskich, autorów z innych krajów zza żelaznej kurtyny, jak również z państw zachodnich. Seria charakteryzowała się szerokim zakresem tematycznym, pojawiały się w niej książki historyczne, socjologiczne, politologiczne oraz beletrystyka, która zadecydowała o jej prestiżu. Biblioteka „Kultury” sprawiła, że ponownie na znaczeniu zyskały takie gatunki literackie jak esej czy dziennik.

Biblioteka „Kultury” była przestrzenią, w której nie obowiązywały nakazy cenzora, a granice wyznaczała jedynie wartość intelektualna czy artystyczna tekstów. Wśród autorów serii znaleźli się m.in.: Raymond Aron, Andrzej Bobkowski, James Burnham, Albert Camus, Józef Czapski, Maria Danilewicz Zielińska, Witold Gombrowicz, Zygmunt Haupt, Gustaw Herling-Grudziński, Marek Hłasko, Artur Koestler, Józef Mackiewicz, Czesław Miłosz, Borys Pasternak, Jerzy Stempowski, Andriej Siniawskij, Aleksander Sołżenicyn, Stanisław Vincenz, Kazimierz Wierzyński, Józef Wittlin.

Po raz pierwszy w dziejach Instytutu Literackiego została przygotowana wystawa w czterech wersjach językowych: w języku polskim, angielskim, francuskim i ukraińskim. Każda z wersji językowych będzie mogła być prezentowana na całym świecie, niezależnie od siebie.

Materiał ilustracyjny pochodzi głównie z Archiwum Instytutu Literackiego i  w wielu przypadkach prezentowany jest po raz pierwszy.

Autorem i kuratorem wystawy jest dr Małgorzata Ptasińska, projekt graficzny opracował Marek Zalejski, a producentem jest Fundacja Kultury Paryskiej z siedzibą w Warszawie.

Wystawę można będzie oglądać w Bibliotece Narodowej do końca grudnia. Wstęp wolny.

fot. Biblioteka Narodowa

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia