W Warszawie otwarta zostanie Łąka Leśmiana

31 lipca 2017


6 sierpnia Muzeum POLIN w Warszawie otwiera przy swoim budynku „Łąkę Leśmiana” – plenerową instalację inspirowaną wierszem „Łąka” Bolesława Leśmiana. Do końca września na zielonym skwerze będzie można odpocząć, posłuchać poezji, muzyki, a także wziąć udział w warsztatach językowych czy artystycznych.

Łąka Leśmiana wzorowana jest na wierszu poety. Na drewnianym podeście znajdą się hamaki, pod którymi zostaną zasadzone kwiaty. Z wbudowanych głośników popłyną dźwięki prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Podmiot liryczny wiersza Bolesława Leśmiana zwracał się do łąki następującymi słowami: „Rosą zwilżyj mi rzęsy, skostniałe od skwaru, / Zgłuchłe uszy orzeźwij falą twego gwaru, / A ja w kwiatach spodem dłoni / Nauzbieram różnej woni / I omyję twarz spiekłą w źródłach twego czaru”. Podobnego ukojenia będzie można doświadczyć przy warszawskim Muzeum POLIN.

Okazja do otwarcia Łąki Leśmiana jest szczególna. W tym roku przypada 80. rocznica śmierci i 140. rocznica urodzin poety. Odwiedzający Łąkę będą mogli przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu „Łąka” z 1920 roku. Z myślą o zagranicznych turystach pomyślano również o udostępnieniu utworów w języku angielskim, przetłumaczonych przez Mariana Chlabicza-Polaka.

W dniu otwarcia będzie można udać się na spacer śladami poety po warszawskich ulicach, parkach i najbardziej znanych kawiarniach warszawskich z pierwszej połowy XX wieku. Piotr Łopuszański, badacz życia i twórczości Leśmiana, przedstawi najnowszy stan wiedzy na temat autora „Łąki”, opowie o interesujących korzeniach rodzinnych, paradoksach w życiu poety, a także o istniejących w obiegu przekłamaniach dotyczących zarówno jego biografii, jak i twórczości.

Program kulturalny towarzyszący Łące Leśmiana tworzy wiele ciekawych wydarzeń. W co drugą sierpniową i wrześniową niedzielę odbędą się kameralne spotkania wokół poezji. W wybrane poniedziałki zaplanowano cykl krótkich, akustycznych koncertów, podczas których usłyszymy muzykę żydowskich kompozytorów w wykonaniu cenionych młodych polskich instrumentalistów. Nie zabraknie też konwersacji językowych na trawie (w języku hebrajskim i esperanto), zajęć z jogi, gimnastyki dla seniorów, warsztatów artystycznych, warsztatów z wiedzy o ziołach i ich wykorzystaniu oraz wielu innych atrakcji.

Za projekt i wykonanie instalacji odpowiedzialne są: Magdalena i Barbara Motylińskie z Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa. Szczegółowy program wydarzeń związanych z Łąką Leśmiana znajdziecie na stronie Muzeum Polin.

fot. Leśmiana: Biblioteka Narodowa / Polona

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia