Spotkanie z okazji premiery nowej powieści Olgi Tokarczuk w Hali Stulecia we Wrocławiu. Rozmowę będzie też można obejrzeć online

18 maja 2022

Na to wydarzenie czekało wielu czytelników, odkąd Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Nowa powieść noblistki zatytułowana „Empuzjon” ukaże się 1 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego. Natomiast 2 czerwca w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z okazji premiery. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie będą dostępne od 26 maja.

Na spotkanie z noblistką w Hali Stulecia we Wrocławiu przygotowanych zostanie dla publiczności 2500 miejsc. Rozmowę poprowadzi Ryszard Koziołek, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który napisał, że „wyczekiwana niecierpliwie powieść Olgi Tokarczuk jest dla miłośników jej twórczości powrotem do domu. Spotkają dawnych znajomych, ulubione miejsca nasycone historią i magią, nalewki z grzybów i mrówek, erudycyjne szarady, a przede wszystkim – powieściowy dialog z naszym życiem współczesnym, które wspólnie wiedziemy jako ludzie, Europejczycy, Polacy”.

Wielbiciele twórczości Tokarczuk, którzy chcą uczestniczyć w spotkaniu na żywo, będą mogli pobierać bezpłatne wejściówki od 26 maja od godz. 12:00 na portalu www.evenea.pl. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki. Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo. Obejrzymy je na Facebooku na profilach organizatorów: Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury, miasta Wrocław, Wydawnictwa Literackiego i Fundacji Olgi Tokarczuk.

Po rozmowie noblistka będzie podpisywać książki. Każdy chętny otrzyma autograf, natomiast jedna osoba może przynieść do podpisu maksymalnie dwie książki. Nie będzie także możliwości robienia zdjęć. Premierowy „Empuzjon” i inne książki noblistki zostaną wystawione na sprzedaż na miejscu w Hali Stulecia. Przy stoisku z książkami chętni będą mogli również opieczętować swój egzemplarz pamiątkowym ekslibrisem zaprojektowanym specjalnie z okazji spotkania.

Akcja powieści „Empuzjon” rozgrywa się w 1913 roku w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tam, u podnóża gór, działało jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”. Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny? Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel. Powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

[am]


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia