Poznaliśmy pełny program festiwalu Miasto Słowa. Z okazji 15-lecia Nagrody Literackiej Gdynia przygotowano bogaty zestaw wydarzeń

7 sierpnia 2020

W dniach od 24 do 30 sierpnia odbędzie się festiwal Miasto Słowa. Tegoroczna edycja wydarzenia będzie wyjątkowa ? w związku z obchodami 15-lecia Nagrody Literackiej Gdynia. Z tej okazji program festiwalu jest szczególnie bogaty, a my wreszcie możemy przedstawić wam jego szczegóły.

Na czytelników czekają różnorodne wydarzenia: spotkania i panele dyskusyjne z udziałem nominowanych oraz zaproszonych pisarzy i pisarek, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i spotkania dla dzieci czy wystawa plakatu promującego czytelnictwo. Niemal wszystkie wydarzenia tegorocznego Miasta Słowa odbędą się na otwartej przestrzeni, znakomita ich większość zostanie zaprezentowana on-line w czasie rzeczywistym, wiele z nich będzie dostępnych również w wersji dla niesłyszących.

„Wiele wydarzeń kulturalnych w tym roku zostało odwołanych, inne zostały przesunięte. Tęsknimy więc za żywym uczestnictwem w kulturze, za spotkaniem, pogłębioną rozmową. Mam nadzieję, że tegoroczny festiwal Miasto Słowa i Nagroda Literacka Gdynia, przyznawana po raz piętnasty, w jakimś stopniu zaspokoją ten głód i tę tęsknotę. Zapraszam wszystkich do uczestnictwa, fizycznego czy zdalnego, w przygotowanych przez nas tak licznych wydarzeniach, do spotkań ze znakomitymi pisarzami, muzykami, artystami. Do zobaczenia w Gdyni w ostatnim tygodniu sierpnia” ? powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Ten ostatni tydzień wakacji jest w tym roku rzeczywiście wypełniony literaturą, której towarzyszyć będą: muzyka, film, teatr i pokonkursowa wystawa grafik, a także warsztaty dla dzieci. Jak co roku, bardzo istotnymi elementami programu będą spotkania z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia, a w ostatni dzień festiwalu ? już z laureatami.

Dorota Masłowska (fot. M. Borecki) i Marek Niedźwiecki.

W tym roku wyjątkowo dużo będzie premier i nowości wydawniczych. Z zupełnie nowymi książkami do Gdyni przyjadą Manuela Gretkowska, Mikołaj Grynberg, Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Dorota Masłowska, Marek Niedźwiecki i Krzysztof Varga. Szczególną premierą tegorocznej edycji będzie książka „Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku”, która została przygotowana z okazji 15-lecia nagrody. Jest to pierwsza próba podsumowania tego, co w literaturze polskiej ostatnich dwóch dekad było najważniejsze.

Niezwykle ważne będą też spotkania, które bezpośrednio odnoszą się do niepokojów, lęków czy strachów naszych czasów. O nich rozmawiać będą Stefan Chwin, Mira Marcinów i Izabela Morska. Literacką odtrutką i oddechem będzie sobotnie spotkanie o podróżach z udziałem Manueli Gretkowskiej, Marty Stacewicz-Paix?o, Weroniki Wawrzkowicz i Katarzyny Tubylewicz. A na deser rozmowa o jedzeniu w towarzystwie Doroty Masłowskiej i autorki „Jadłonomii” ? Marty Dymek.

Festiwalowi od kilku lat towarzyszy pasmo filmowe, które bezpośrednio nawiązuje do poruszanych w Mieście Słowa tematów. Kto przyjdzie na spotkanie z Markiem Niedźwieckim, musi zobaczyć „My Generation”. A ci, których interesuje „Książka o śmieciach” i spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim, z pewnością nie zawiodą się na filmie „Zjedz to!” traktującym o tym, ile wyrzucamy żywności. Z kolei Manuela Gretkowska czy Katarzyna Nosowska mogłyby spokojnie zostać kolejnymi bohaterkami filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet. Film o Pilchu”, od którego zacznie się program filmowy. „To nasze przypomnienie o wizycie pana Jerzego w Gdyni, całkiem niedawno, bo dwa lata temu” ? piszą organizatorzy.

Stanisław Łubieński (fot. Albert Zawada) i Katarzyna Tubylewicz (fot. J. Jaworska).

Festiwal literacki nie może odbyć się bez bardzo dobrych propozycji muzycznych. Najważniejszym koncertem festiwalu będzie sobotni występ zespołu Bisz/Radex, który przygotował również oprawę muzyczną gali. Będą też wydarzenia literacko-muzyczne: autorska interpretacja wierszy z tomu „Świergot” nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia Marcina Mokrego oraz fragmenty poematu „Sromotny przegryw” w wykonaniu autorki Adriany Alksnin i w towarzystwie Brunona Jasieńskiego na perkusji.

Ze względu na obostrzenia sanitarne, uczestnictwo w gali wręczenia Nagrody Literackiej Gdynia będzie w tym roku mocno ograniczone, dlatego organizatorzy zdecydowali się na transmisję tego wydarzenia na Placu Grunwaldzkim. Wygląda na to, że dzięki temu w uroczystym wręczeniu gdyńskich kostek będzie mogło uczestniczyć jeszcze więcej widzów niż zazwyczaj. Transmisja gali i wiele spotkań festiwalu będzie udostępnionych również w internecie.

Festiwal literacki nie byłby festiwalem literackim, gdyby nie towarzyszyła mu księgarnia ? w Mieście Słowa jest nią niezastąpiona gdyńska księgarnia Vademecum. Na jej stoisku, przez cały czas trwania festiwalu kupić będzie można książki nominowanych i gości. „Bez względu na listy bestsellerów, trendy, promocje i rabaty, Vademecum ma zawsze książki takie, na jakich na festiwalu najbardziej nam zależy ? po prostu dobre. I takich książek, i takich lektur w tym roku państwu życzymy” ? piszą organizatorzy.

Pełny program Festiwalu Miasto Słowa znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku. Impreza odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia