banner ad

Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence świętuje pięciolecie istnienia

18 października 2022

Monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Jerzego Radziwiłowicza, koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, spacer śladami Gombrowicza i wystawa plakatów – to wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów jubileuszu pięciolecia istnienia Espace Museal Gombrowicz – muzeum autora „Ferdydurke” w Vence we Francji. Wydarzenia organizuje w dniach 28 i 29 października wsolskie Muzeum Witolda Gombrowicza, które jest opiekunem francuskiej placówki.

25 października 1964 roku Witold Gombrowicz i Rita Labrosse, późniejsza żona pisarza, wprowadzili się do mieszkania na drugim piętrze willi Alexandrine w miejscowości Vence na południu Francji (na zdj. poniżej). W „Dzienniku”, w 1965 roku, Gombrowicz zanotował: „Rok z górą mija odkąd osiedliłem się w Vence, o dwadzieścia kilometrów od Nicei, na zboczu Alpes Maritimes – miejscowość szykowna, nie brak rezydencji wykwintnie ukrytych w kępach palmowych, za murami z róż, w gęstwinie mimoz”. W Vence pisarz mieszkał i pracował do końca życia. Pochowany został na miejscowym cmentarzu.

Dzięki staraniom między innymi wdowy po pisarzu, Rity Gombrowicz, oraz Evelyne Temmam, ówczesnej radnej i wiceburmistrzyni miasta, w 2017 roku w dawnym mieszkaniu pisarza otwarta została ekspozycja poświęcona autorowi „Kosmosu”. Pomieszczenia udostępnił samorząd Vence. Wcześniej na koszt polskiego Ministerstwa Kultury przeprowadzone zostały prace konserwatorskie w całym budynku.

W tym roku mija pięć lat istnienia Espace Museal Gombrowicz. Co roku placówkę, której opiekunem i współprowadzącym jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, odwiedza kilka tysięcy osób z całego świata. „Espace Gombrowicz stała się dobrą ambasadorką polskiej kultury, w szczególności literatury i coraz mocniej zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Francji. Cyklicznie organizowane są tam spotkania z polskimi pisarzami i poetami, czasowe wystawy, panele eksperckie, np. translatorskie, a także koncerty i kameralne wydarzenia teatralne” – informuje wsolskie muzeum.

Teraz ekspozycja Espace Gombrowicz została poszerzona i rozbudowana. 28 i 29 października odbędzie się otwarcie jej nowych części. W wydarzeniu weźmie udział miedzy innymi Rita Gombrowicz, a także przedstawiciele rządu RP, samorządów Vence, regionu Nicei oraz samorządu województwa mazowieckiego. Oprócz oglądania nowej wystawy, organizatorzy wydarzeń zaplanowali aktorskie czytanie korespondencji Witolda Gombrowicza z wielkim francuskim malarzem Jeanem Dubuffetem w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Jerzego Radziwiłowicza, spacer po mieście śladami Gombrowicza, ekspozycję plakatów „Gombrowicz półwieczny” (w przestrzeni miejskiej), turniej szachowy oraz koncert Kapeli ze Wsi Warszawa.

„Do udziału w spotkaniach i koncertach zapraszamy zarówno mieszkańców Vence i okolicznych miejscowości, jak i wszystkich, których drogi w tym czasie przebiegają przez francuskie Lazurowe Wybrzeże” – zachęca Muzeum Witolda Gombrowicza.

[am]
fot. (1,3) Katarzyna Kula, (2) Robert Utkowski, (4) Muzeum Witolda Gombrowicz

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia