banner ad

Mobilna wystawa o Gombrowiczu rusza w „podróż” po Polsce. Najpierw zobaczymy ją w Warszawie

20 stycznia 2020


W czwartek 23 stycznia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie zostanie otwarta mobilna wystawa „Gombrowicz”. Ekspozycję można oglądać do końca marca 2020 roku, a potem ruszy ona w „podróż” po Polsce.

Gombrowicz studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zatem biblioteka tej uczelni jest doskonałym miejscem do premierowego pokazania wystawy poświęconej autorowi „Kosmosu”. Później ekspozycja ma „podróżować” po Polsce, „odwiedzając” nie tylko miejsca związane z biografią pisarza. Organizatorzy chcą pokazać ją m.in. w Radomiu, Kielcach, Lublinie, Gdyni, jak również w Vence na południu Francji, gdzie Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i gdzie został pochowany.

Otwarcie ekspozycji odbędzie się 23 stycznia 2020 roku o godz. 18:00 w pasażu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66. Fragmenty tekstów pisarza przeczyta Mariusz Bonaszewski ? aktor mający na swoim koncie m.in. rolę w „Kosmosie” w reżyserii Jerzego Jarockiego, zagra Jerzy Małek ? trębacz, kompozytor, producent, a także wykładowca w gdańskiej Akademii Muzycznej. Sama wystawa usytuowana zostanie w holu katalogowym. Będzie można ją oglądać do końca marca, w godzinach pracy biblioteki.

W ramach wystawy nie zobaczymy żadnych obiektów muzealnych. Składa się ona głównie z cytatów z tekstów Gombrowicza, prezentujących stosunek pisarza do rzeczywistości, literatury i do samego siebie. Zawiera także informacje o biografii i twórczości autora „Ferdydurke” oraz odpowiednio dobrane fotografie. Ich rozmieszczenie i aranżacja całości pozwoliła uzyskać ciekawy artystycznie efekt „para-lustrzanych” odbić. Informacje biograficzne i cytaty przygotowane zostały w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim. Scenariusz ekspozycji przygotowali Anna Spólna i Tomasz Tyczyński, autorem koncepcji plastycznej jest Adam Orlewicz.

W ekspozycji wykorzystano fotografie wykonane przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, a także zdjęcia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem wystawy jest Muzeum Witolda Gombrowicza, a partnerem Uniwersytet Warszawski i Biblioteka Uniwersytecka. Ekspozycja kończy cykl wydarzeń związanych z 50. rocznicą śmierci pisarza.

[am]
fot. BUW/Facebook
źródło: Muzeum Witolda Gombrowicza

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia