Literatura na tegorocznym Festiwalu Kultur Świata Globaltica!

18 lipca 2015

Globaltica_2015_plakat
Kolejny letni festiwal wprowadza do swojego programu segment literacki. W dniach 22-26 lipca w Gdyni odbędzie się jedenasta edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Na scenie wystąpią muzycy z Kuby, Libanu, Serbii, Zimbabwe czy Wybrzeża Kości Słoniowej, nie zabraknie też reprezentacji polskiej sceny etno. Oprócz koncertów, odbiorców czekają nie tylko spektakle teatralne, pokazy filmowe, warsztaty i masa zabaw dla najmłodszych, ale też spotkania z pisarzami.

„Globaltica, tak jak inne duże festiwale w Polsce i Europie, poszerza swój program o kolejne dziedziny” – mówi Natalia Taranta z organizującej wydarzenie Fundacji Kultury Liberty. „Inicjując cykl spotkań literackich 'Pociąg do podróży’, w zasadzie wracamy do literackich korzeni, ponieważ książki i ich autorzy byli już obecni podczas pierwszych edycji festiwalu. Globaltica eksploruje etniczne wątki we wszystkich dziedzinach kultury, wiec w tegorocznym programie nie mogłoby zabraknąć literatury”.

Nazwa cyklu, „Pociąg do podróży”, zaczerpnięta została – za zgodą autora – z tytułu powieści Andrzeja Barta. Fundacja Kultury Liberty i Cafe Księgarnia Vademecum przygotowały cztery spotkania z autorami książek inspirujących do podróży lub zabierających w podróż w odległe zakątki świata. Do Pociągu wsiądą: Artur Orzech ? dziennikarz i iranista, autor książki „Wiza do Iranu”, Andrzej Muszyński z książką „Cyklon” (premiera 17 czerwca 2015) ? podróżnik, laureat Nagrody Fundacji Herodot oraz wielu innych nagród, w tym gdyńskich Kolosów, Tamara Tokaj ? psycholożka i podróżniczka, autorka książki „Indie głód Boga”. Tradycyjnie na Globaltice nie może zabraknąć czegoś dla najmłodszych ? o ich podróżniczą pasję zadba Monika Utnik-Strugała, autorka książki „Mamma mia” ? przewodnika po kulturze Włoch skierowanego do dzieci. Spotkaniom będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje nawiązujące do tematów omawianych książek np. parzenie herbaty, robienie pizzy z dziećmi.

Więcej o autorach i ich książkach znajdziecie na stronie festiwalu w zakładce „Pociąg do podróży”.

Ajinai

Ajinai

Oczywiście literatura to tylko jeden z segmentów festiwalu. Najważniejsze miejsce na Globaltice zajmuje bowiem muzyka i stojący za nią artyści. Jak co roku zapowiada się podróż po całym świecie, zarówno tym tradycyjnym, jak i bardziej współczesnym. Na głównej scenie usłyszymy mieszankę tradycji z nowoczesnością, nieoczywiste fuzje muzyczne i ciekawe historie opowiadane muzyką. Jedna z nich dotyczy malijskiego zespołu Malikanw, który powstał w 2012 roku z inicjatywy Festival au Désert z Timbuktu po tym, jak władzę w tym mieście przejęli dżihadyści i nałożyli na nie islamistyczny reżim. Tym samym muzyczne wezwanie o pokój w Mali ? Festival au Désert ?na wygnaniu? odbędzie się w Polsce! Na twórczość grupy składają się inspiracje pochodzące z różnych rejonów Mali ? od północy aż po głębokie południe ? ukazując różnorodność kulturową tego zachodnio-afrykańskiego kraju.

Globaltica_2015_foto2

Malikanw

Organizatorzy zdradzają też, że od pewnego czasu planowali zapraszanie na Globalticę artystów, którzy łączą muzykę etniczną z jazzem. W tym roku udało się to za sprawą Libańczyka Rabiha Abou-Khalila, który wystąpi na specjalnym koncercie 26 lipca w Klubie Atlantic w Gdyni. Na Globalticę wracają też zaprzyjaźnione z festiwalową publicznością rytmy kubańskie ? tym razem uosobione przez Soneros De Verdad, którzy zabiorą w wyjątkową podróż do źródeł kubańskiej tradycji, ukazując przy tym współczesne oblicze tej bogatej sceny muzycznej. Aziz Sahmaoui & University Of Gnawa (Maroko/Senegal) także zaprezentują fuzję rocka, w ich wykonaniu z jazzem, muzyką marokańską i tradycją Gnawa. Aziz Sahmaoui to jeden z bardziej utalentowanych artystów marokańskich ? współzałożyciel legendarnej już grupy Orchestre National de Barbes.

Rabih Abou-Khalil

Rabih Abou-Khalil

Na kameralnym koncercie usłyszymy między innymi Stellę Chiweshe, niezwykle ciekawą postać z Zimbabwe. To ona, jako pierwsza kobieta grająca na mbirze, zdobyła sławę i szacunek na muzycznej scenie swego kraju, dotąd zdominowanej przez mężczyzn. Osman Martins & Samba De Candeia zaprezentują akustyczną muzykę inspirowaną klasyczną brazylijską sambą. Serbscy artyści z Shira U’Tfila koncentrują się na sefardyjskiej muzyce Bałkanów, czerpiącej swoje inspiracje z różnorodności kultur Hiszpanii, Turcji, krajów arabskich i bałkańskich właśnie. Drugi kameralny koncert zagra mistrz gry na sitarze ? Hindus Ustad Dharambir Singh. Ajinai – mieszkający w Chinach muzycy pochodzenia mongolskiego, na scenie połączą tradycje Azji z elementami współczesnego rocka. Wystąpi także rezydujący w Berlinie wielokulturowy skład Django Lassi. Polskę reprezentuje Janusz Prusinowski Kompania ? uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji.

Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących. W ramach cyklu Cinema Globaltica zobaczymy filmy „Timbuktu” oraz „The last song before the war”. Oba opowiadają o sytuacji na Mali po przejęciu władzy przez islamistyczny reżim. Jak co roku nie zabraknie warsztatów, m.in. pieśni sefardyjskich czy śpiewu gardłowego i całej masy aktywności dla dzieci.

Szczegółowy program imprezy znajdziecie na stronie festiwalu: www.globaltica.pl.

Bilety na poszczególne wydarzenia dostępne na stronie festiwalu, w sieci TicketPro, InterTicket, w Empikach i w Gdynia Infobox. Booklips.pl objął imprezę patronatem medialnym.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia