banner ad

Kraków świętuje 96. rocznicę urodzin Stanisława Lema

23 sierpnia 2017


12 września 2017 roku Stanisław Lem, którego twórczość wciąż stanowi źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców i uczonych, świętowałby swoje 96. urodziny. Z tej okazji w Krakowie zaplanowano szereg wydarzeń, które złożą się na czterodniowe uroczyste obchody urodzin pisarza.

Trwające aż cztery dni urodziny pisarza rozpoczną się w sobotę 9 września niecodziennym spotkaniem w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 12), na które zjadą fani twórczości Stanisława Lema z całego kraju. LemCon połączy wątki popularyzatorskie, naukowe, konferencyjne i fanowskie oraz stworzy przestrzeń dialogu na temat twórczości słynnego na całym świecie autora. Początek o godzinie 12:00.

Przez dwa dni weekendu (9-10 września) na Placu Marii Magdaleny trwać będzie specjalna (i zarazem ostatnia w tym roku) edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, podczas którego swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Motywem przewodnim będzie oczywiście twórczość Stanisława Lema. W ramach kiermaszu odbędą się też spotkania premierowe wokół dwóch niezwykłych książek: „Różaniec” Rafała Kosika o godzinie 13:00 i „Stanisław Lem. Życie nie z tej Ziemi” Wojciecha Orlińskiego o godz. 14:00.

Nie lada gratkę przygotowano na niedzielę (10 września). Na wyjątkowy spacer po mieście śladami Stanisława Lema zaprasza Wojciech Orliński ? autor książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”, pierwszej polskiej biografii pisarza opublikowanej na początku sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne w koedycji z Wydawnictwem Agora. Udział w spacerze jest bezpłatny. Zbiórka zaplanowana jest na godzinę 15:00 na Placu Marii Magdaleny.

Dzień później (11 września) w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) odbędzie się lekcja czytania wokół „Niezwyciężonego”. „Niezwyciężony” to doskonała realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce, jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Lekcja czytania rozpocznie się o godz. 13:00 w Pawilonie Wyspiańskiego i poprowadzi ją Wojciech Orliński.

Kulminacją obchodów będzie wieczór w kinie Kijów.Centrum (12 września). W programie: krakowska premiera filmu „Autor Solaris” z 2016 roku w reżyserii Borysa Lankosza, połączona z wręczeniem nagrody za mural inspirowany twórczością Lema oraz debatą z udziałem autorów: Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza. „Autor Solaris” to niezwykła opowieść o życiu i twórczości Stanisława Lema na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku. Narratorem jest Marek Kondrat, a w inscenizowanych scenach biograficznych Lem przemówi głosem znakomitego polskiego aktora teatralnego, Jana Peszka. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na www.evenea.pl.

Organizatorami obchodów 96. urodzin Stanisława Lema są: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia