Jesienne spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2013

15 października 2013

Laureaci NLG 2013
Zyta Oryszyn, Andrzej Sosnowski, Jacek Łukasiewicz i Adam Lipszyc. Twórcy i osobowości bardzo różne. Już pod koniec października tegoroczni Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia spotkają się z trójmiejską publicznością.

To będą dwa interesujące, literackie dni w Gdyni. W ramach kolejnych „Jesiennych Spotkań z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia” pojawią się Ci, których książki Kapituła Nagrody uznała za najbardziej wartościowe spośród wydanych w 2012 roku. „Podczas czerwcowego Festiwalu 'Literaturomanie’ laureaci jeszcze nie wiedzą, że nimi lada dzień zostaną. Posiadają status nominowanych, przedstawiamy ich podczas spotkań w kilkunastoosobowym gronie. Dlatego to właśnie teraz, jesienią, przychodzi czas na poświęcenie zdobywcom Kostek Literackich odpowiedniej uwagi, poprzez specjalne wieczory autorskie” ? wyjaśnia dr Violetta Trella, sekretarz Kapituły oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Tegorocznych gdyńskich laureatów do rozmów zaproszą trzej profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego: Marek Adamiec, Maciej Michalski oraz Wojciech Owczarski. Ponadto gościnnie pojawi się w Gdyni, nominowana do nagrody w 2009 roku ? prof. Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego. Wszystkie spotkania odbędą się w kawiarni artystycznej U Muzyk?uff (ul. Derdowskiego 9-11).

„Poszukiwanie książek najlepszych jest zajęciem tyleż przyjemnym, co ryzykownym. Przyjemność tkwi w samym czytaniu, ryzyko zaś polega na tym, że pojęcie: dobra literatura posiada mnóstwo sprzecznych znaczeń” ? podkreślał wielokrotnie przewodniczący Kapituły, prof. Piotr Śliwiński. Zatem dobrej literatury w różnorodnym znaczeniu będzie można „spróbować” (a także o niej podyskutować) z gdyńskimi laureatami już niebawem, w ramach otwartych spotkań.

Terminarz „Jesiennych Spotkań z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2013 przedstawia się następująco:

25 października
18.30 ? Jacek Łukasiewicz, prowadzenie ? prof. Wojciech Owczarski (Uniwersytet Gdański)
20.00 ? Adam Lipszyc, prowadzenie ? prof. Maciej Michalski (Uniwersytet Gdański)

26 października
18.30 ? Zyta Oryszyn, prowadzenie ? prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński)
20.00 ? Andrzej Sosnowski, prowadzenie ? prof. Marek Adamiec (Uniwersytet Gdański)

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy zł. Natomiast laureat „Nagrody Osobnej” ? 10 tysięcy zł.

Plakat Jesiennych Spotkań NLG 2013

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia